| Mihai543215 a întrebat:

Cand este mai bine sa mananc, inainte de exercitiile fizice sau dupa? (abdomene si flotari) Care e diferenta? (Prin mancare ma refer mancare facuta in casa, nu fast food sau mai stiu eu ce)

19 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

Bineinteles ca dupa antrenament pentru ca muschiul absoarbe mai bine proteina dupa antrenament, si nu uita cand ai ferba la un muschi sa nu il mai lucrezi pentru ca nu il lasi sa se odihneasca si degeaba

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Niciodata sa nu mananci inainte, exercitiile se fac dupa cel mult 3 ore dupa ce ai mancat findca e posibil sa ti se faca o greata foarte nasoala si o sa ai foarte mare posibilitate sa vomiti, asa ca mai bine sa mananci dupa 30 de minute dupa ce ai terminat exercitiile, eu asa fac.

| Parker a răspuns:

Pai alimente care contin multe proteine pentru ca ele iti ofera fluxul de energie de care ai nevoie. Si trebuie sa mananci cu 1-2h inainte, altfel enzimele nu au timp sa descompuna proteinele si sa obtii energia. Par example, carne (pui si vita), oua, lactate(lapte, branza), batoane proteice(gasesti la magazin) si mai cauta tu pe google ..alimente bogate in proteine.

| Dkgray a răspuns (pentru Parker):

Energia se ia din carbohidrati si grasimi in nici un caz din proteine.

| Parker a răspuns (pentru Dkgray):

Nu vorbi daca nu stii.da si tu un search pe google.
http://www.cristianmargarit.ro/2009/04/dieta/energie-proteine
1 la mana, 2 la mana : ce suplimente se iau pentru sala mai acesta..eu am auzit doar de creatina si proteine.n-am auzit de suplimente cu carbohidrati si grasimi. Abtine-te sa vorbesti cand nu ai macar idee despre ce e vorba.

| Dkgray a răspuns (pentru Parker):

Citez tocmai din articolul dat de tine: '' Partile negative ale folosirii proteinelor ca sursa de energie(cand sunt consumate in cantiati mari, in lipsa carbohidratilor) sunt costurile financiare ridicate(un gram de proteina este mult mai scump decat un gram de carbohidrati sau grasimi), toxicitatea, obisnuirea corpulu cu descompunerea proteinelor, care poate continua si cu proteinele din muschii sau oasele tale, atunci cand are nevoie de energie si nu mananci suficient(intr-un program de slabire).''
Am lucrat in domeniu asa ca te rog abtine-te cu remarci de genu ''nu vorbi daca nu stii''.

| Parker a răspuns (pentru Dkgray):

Logic frate ca nu mananci o cutie de proteine goale cu apa ..doamne, ai 2 ani? Normal ca daca mananci doar proteine vor fi efecte negative. Trebuie sa fie un echilibru. Si ia zi-mi domnule expert, ridici 100kg la piept dupa ce mananci o paine sau o friptura?

| Dkgray a răspuns (pentru Parker):

Si niste linkuri ca sa vezi ca exista suplimente cu carbohidrati(sunt chiar mai importanti dupa antrenament decat proteinele pentru refacerea rezervelor de glicocen, de aceea in shake-ul de dupa pe langa pudra proteica se adauga si dextroza/maltodextrina, altfel organismul va folosi proteina ca sursa de energie):
http://www.suplimente.ro/weight-gainer/carbo-gain-3-62-kg.html
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=126&cID=116&dID=0&bID=0
http://www.biotechnutrition.ro/123-carbox.html
Si alimentatia inainte de antrenament:
http://www.cristianmargarit.ro/......ntrenament

| Parker a răspuns (pentru Dkgray):

Mananci dupa antrenament daca vrei sa pui masa musculara. daca faci definire sau vrei doar sa te intretii, recomanadat ar fi sa faci banda/bicicleta sau sarit coarda dupa ce iti termini exercitiile pentru oxigenarea muschilor. bafta!

| Dkgray a răspuns (pentru Parker):

Esti idiot? Nu vezi ca te contrazici singur?!
Mai sus ai scris: ''Pai alimente care contin multe proteine pentru ca ele iti ofera fluxul de energie de care ai nevoie.'' Si acum spui ca daca mananci doar proteine vor fi efecte nagative. Hai ca mi-am pierdut destul timp. Pa!

| Parker a răspuns (pentru Dkgray):

Tu esti unu din aia care n-au luat bacul si se dau mari profesori universitari pe TPU? Spune-mi mai multe despre cartile pe care le-ai scris..sau cati bodybuilder profesionisiti ai antrenat tu..sau vedete. Ciuss!

| Dkgray a răspuns (pentru Parker):

Mars catre mortii ma-tii!

| DLeonard a răspuns (pentru Parker):

Proteine exsista in alimente. Tu esti cel care ar trebui sa dai un search pe google.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Parker):

Mai ai de citit despre proteine si carbohidrati

| Gagu4321 a răspuns:

Ti-as recomanda sa nu mananci nimica inainte de exercitiile fizice... am patit-o si eu big grin si m-a durut rau

| Gabi123412 a răspuns:

Pai. ar trebui sa mananci fructe. doarece te detoxifiaza si te tonifiaza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabi123412):

Fructele te tonifiaza? Esti complet pelanga, ai nevoie de PROTEINE pentru asta, si anume carne, lapte, branza, oua.Fructe consumi ca sa arati ca o Miss, NU ca sa faci muschi.

Apuca-te de sah

| Te0DoRa a răspuns:

Ar fi bine sa mananci dupa ecercitiilt fizice deoarece daca mananci inainte dupa ce termini de facut exercitiile ti se face rau si o sa te doara capu. FUNDA?

| Gohst a răspuns:

Pentru toti cei care au nelamuriri mai bine cauta 2 site-uri de ex: GetFit si antrenorulmeu personal.ro