| rovion a întrebat:

Când merg la salã trebuie sã iau proteine? Menţionez am 14 ani fundã!

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Sub nicio forma nu iti recomand sa faci sala la 14 ani.
Abia atunci incepi si tu sa cresti in inaltime si tu vrei sa pui greutati pe tine?
Cat despre proteine nu e cazul. Proteine iti recomand sa iei, dar nu la 14 ani, doar daca vrei sa devii culturist. In rest daca faci totul doar pentru tine nu merita sa iti pui in pericol sanatatea sau sa cheltui mii de euro anual pe porcariile alea.
Au fel si fel de indulcitori si alte ingrediente care dauneaza grav sanatatii.
Daca chiar vrei sa faci ceva sport, ai pute totusi sa eviti urmatoarele exercitii si aparate:
Impins la umeri din picioare sau de pe banca din orice unghi
Presa pentru picioare
Genuflexiuni cu bara pe umeri (poti face genuflexiuni cu gantere in maini)
Indreptari
Ramat cu bara
Presa pentru piept
Presa pentru umeri
Aparat pentru genuflexiuni

| Cosmin86 a răspuns (pentru aimullah123):

Cand vrei sa te faci culturist NU iei "proteine". Atunci faci injectii cu steroizi + mananci 2-3 kg de carne zilnic si 50-60 de oua pe saptamana.

| aimullah123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Man, am zis culturist, nu sa concurezi la Mr Olympia

| rovion explică (pentru aimullah123):

Am 1,75-1,80 în înãlţime

| aimullah123 a răspuns (pentru rovion):

Nu e vorba numai de inaltime.
Trebuie sa te mai gandesti si la articulatii. La 14 ani nu sunt complet dezvoltate

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate s-a referit la culturist amator, la profesionisti e altceva.
Eu as vrea sa vad cati culturisti profi naturali pot arata bine sculptati si doar pe aceea i-as lua in seama, as sterge din registri chiar si dopatii de la Mr. Olympia, asa cum cei care triseaza nu au loc in gimnastica sau fotbal de ce ar fi promovati trisatorii din culturism?
Eu cred ca daca ai ambitie arati bine si fara suplimente dar mai ales fara steroizi.
Oamenii aia poate nu realizeaza dar sa mananci atatea KG de carne pe zi si sa mai bagi si steroizi si alte splimente apoi, unde mortii lor mai au ficatul, de asta fac tumori la 30 de ani si mor la 35.
Urmarisem un filmulet pe Youtube si am vazut ca dintre cuturisti profesionisti de astia plini de steroizi putini au atins 60 de ani, asa ca fac pipi pe muschii lor plini de synthol! ai 130 de kg de muschi pompati si te loveste un boxer de 60 de kg si esti lat, la ce te ajuta muschii astia exagerati? la nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aimullah123):

Da, de culturistii de la noi vorbeam, cunosc destui.
La Mr Olympia e cu totul altceva.
Dar fara ce-am zis eu, ai ZERO sanse si la noi, la campionatul national.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Ii ajuta sa faca bani, ai vazut ce case au astia de la Mr Olympia, cauta pe Youtube "house of phil heal" sau "house of jay cuttler" (asta are si o cascada la el in curte), etc.

Iti dai seama ca pentru bani fac asta.

De acord ca poti arata bine si fara stero sau macar suplimente, dar o sa castigi zero lei. Vorbesc de cei care vor o cariera in asta.

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

E adevarat ca campionii de la Mr. Olympia fac bani din asta, dar nu doar ca ridica odata la 1 an sau nu stiu cati ani se desfasoara acest concurs acel trofeu, ei fiind cunoscuti fac bani din reclame, sponsorizari, se vand proteine cu poza si numele lor etc
Un lucru urat care se intampla in foarte multe domenii este ca internetul si nu numai dar internetul este raspunator asemeni TV-ului, propaga si intareste concepte gresite, multi vor sa ajunga precum jay cutler si ce vei face? vei adopta tratamentul lui cu steroizi, vrei sa arati ca cutare papusa barbie vei merge la estetician, deci internetul si vedetismele acestea vrand nevrand promoveaza practici gresite pe care oamenii fara gandire proprie le adopta...sa nu uitam un lucru totusi asa cum nu toate mustele fac miere, asa nici toti jucatorii de fotbal nu vor fi ca Dobrin sau toate jucatoarele de tenis Halep...dar televizorul propaga ca vei ajunge orice iti doresti.
Si iarasi ar trebui sa tragem o linie si linia asta este mare cat o granita, tu ca amator nu ai de ce sa pui steroizi in corpul tau vreodata, cand vei ajunge la preselectii pentru Mr. Olympia ai tot dreptul sa faci asta pana pentru ca atunci stii de ce ai facut pactul cu diavolul din fiole.
Ma minunez si imi pare rau pentru tampitii care fac sala de 2-3-10 ani altii de doar cateva luni care sunt injectati si nu ajung niciodata nicaieri cu asta doar la o cale rapida spre INFARCT.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Exact!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, copii nu iau proteine sintetice, ca le afecteaza cresterea si dezvoltarea organelor.
la 14 ani este indicat sa faci uns prot pentru avrsta ta, nu sa mergi la asala.
la sala mergi dupa 20 de ani, cand corpul si-a incetat cresterea si faci exercitii de mentinere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Proteinele când le iei ele nu se fac automat mușchi. Cân iei proteine în exces, ele doar încarcă ficatul și rinichii. Deci nu trebuie să iei, este un mit cultivat de cei ce produc proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu trebuie.

| Stropdeploaie a răspuns:

Te primeste la sala de la 14, ani?