| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că e cea mai riscantă bătălie fizică între 2 oameni și de ce: cea cu tehnici de arte marțiale, box, wrestling, scrimă sau cea cu săbii?

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Evident ca cea cu arme, amplifica foarte mult pericolul. De la arme de foc, la arme albe cu tais, la arme albe care doar lovesc. Sabia mai rscanta decat floreta pentru ca iti trebuie mai putina pregatire sa faci rani cu ea.

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cea unde se folosesc arme albe, nu pumnii.

"scrimă sau cea cu săbii?"
Scrima nu e tot o luptă cu săbii, spadă etc?
Când e vorba de antrenament sau de un meci in ring, cred că adversarii sunt echipați cu veste de protectie.
Dar dacă e o luptă intre clanuri și interlopi atunci e altceva. Te astepti la ce e mai rău. Acolo se face si scrimă, și box, și wrestling... ))

| johnnny123 a răspuns:

Tu întrebi la modul serios dacă o bătaie cu săbii este mai periculoasă decât o bătaie cu pumnii?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Da.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Săbiile s-au inventat tocmai pentru că oamenii își doreau instrumente de omorât mult mai eficiente decât pumnii, bâtele sau pietrele.

Deci cum este posibil să întrebi dacă o bătaie cu săbiile este mai periculoasă decât o bătaie cu pumnii?

Este ca și cum ai întreba "Cum este mai ușor să zbori? Cu avionul sau dând repede din mâini?"

| Emma30555 a răspuns:

Pai la o bătaie cu sabie mori, la celelalte nu dacă nu e intenția de crima

| Brizbriz a răspuns:

Aia din transee... inamicul venea noaptea tarziu, si incerca sa te omoare, iar daca nu te prindea pe picior gresit, iesea o lupta corp la corp, cu orice arma alba aveau la ei (ei nu puteau folosi arme de foc, ca se trezeau toti), insa era la modul cel mai CATEGORIC soldata cu moartea unora sau altora

in realitatea curenta, nu exista lupta de sabii, nu prea riscanta cel putin, scrima sau Iaido se face cu echipamente de protectie foarte serioase
iar toate competitiile de arte martiale/box au niste reguli, foarte stricte, uneori absolut imbecile, box are (printre altele) sa nu lovesti sub centura, kyokushin karate sa nu lovesti cu mana in fata (deci ala e orb la loviturile cu pumnii si nu e in stare sa loveasca in fata unul care nu respecta regula asta intr-o bataie reala), chiar si mma au reguli, altfel, am vazut cum un instructor de arte martiale (documentar) invata cadetii seals lovituri interzise in sport si FOARTE letale
alt exemplu e krav maga care are versiuni FOARTE DIFERTIE cea militara fata de cea civila

| Nirvanaaa a răspuns:

Săbii ca se lasă cu tăiere.

| LordCristobal a răspuns:

Păi cea cu săbii, deoarece se poate lăsa cu moarte de om.

| mont a răspuns:

Fara indoiala cele mai periculoase sunt sabiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luptele cu sabii sunt ca s-au produs foarte multe crime, acolo nu mai exista nici mila nici reguli