| NanyStar a întrebat:

Care din urmatoarele antrenamente este mai bun?
a)Luni:biceps, triceps, piept
marti:spate, umeri, trapez
miercuri:gambe, coapse, abdomen
joi:biceps, triceps, piept
vineri:spate, umeri, trapez
sambata: gambe, coapse, abdomen
sau
b)luni:biceps
marti:triceps
miercuri:piept
joi:antebrat, umeri, abdomen
vineri:spate
sambata:picioare

PLZ ajutati-ma!

6 răspunsuri:
| naf29 a răspuns:

Depinde de cati ani ai, de cand mergi la sala, de alimentatie. Daca esti la inceput nu e bun nici unul din antrenamente. Daca esti la inceput poti face: luni: piept marti: spate miercuri: picioare joi:umeri vineri:brate(biceps, triceps si antebrat). Pentru alte sfaturi si exercitii intra pe blog si vezi mai multe: http://antrenorpersonal.wordpress.com/

| oOoRubyoOo a răspuns:

Daca iei steroizi pe primul daca nu pe al 2lea
primul te va supraantrena pentru ca muschii nu au timp sa se refaca dar steroizii ajuta la o recuperare mai rapida a muschilor

nici al 2-lea nu este prea bun, o zi doar pentru biceps? mah ma lasi, uite un antrenament bun in care vei avea rezultate mult mai bune:

1. spate+biceps
2.pauza
3.picioare+abdomen
4.pauza
5.piept+triceps
6.pauza
7.pauza

iar dupa vreo 6 luni-1 an:

1.biceps+triceps+antebrat
2.picioare+abdomen
3.pauza
4.spate+piept
5.pauza
6.umeri+trapez
7.pauza

| Matt24 a răspuns:

Depinde de ca varsta ai si de conditia ta fizica

| sergiuw37 a răspuns:

Primul e antrenament de campion, nu ai nicio sansa sa-l faci. Cel mai probabil ai atinge supraantrenamentul...iar la al2lea daca faci piept dupa triceps nu o sa poti avea un randament maxim miercuri... joi in loc de antebrat ar trebui trapez. happy

| NanyStar explică:

POI eu am 13 ani jumatelaughing si fac de 2 luni, conditia mea fizica este foarte buna, alimentatia sanatoasa...eu fac primul antrenament si a inceput sa dea roade. dupa acest antrenament nu ma suprasolicit ci ma simt normal(bine)dar mai puternic, de multe ori fac febrahappybig grin e bine?