| Pacquiao a întrebat:

Care este diferenta dintre flotari normale si flotari in pumni? Care sunt mai bune? La ce ajuta? De care ar trebui sa fac? happy Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La rezistenta.

Mai multe repetari = REZISTENTA mai mare.

Pentru forta = MAXIM 5 repetari cu greutate din ce in ce mai mare.

In general, "forta maximala" se face facand O SINGURA REPETARE cu o greutate care sa nu-ti permita 2 repetari ( dar nu e recomandat, ca-ti uzezi tendoanele )

4-5 repetari ( cu o greutate care sa NU iti permita a 6-a repetare ) = forta

Mai documenteaza-te, poti incepe de aici :
http://www.getfit.ro/......serie.html

"Forta- 2-6 repetari"
"Maximizarea masei musculare 6-10 repetari"
"Rezistenta 12-15 repetari si peste"

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt bune ca incalzire inaintea unui antrenament adevarat.

Problema la flotari e ca lucrezi mereu cu aceeasi greutate, de-aia nu sunt bune pentru masa musculara sau forta.

| Pacquiao explică (pentru Cosmin86):

Cu cat maresti numarul de flotari, cu atat e din ce in ce mai greu.Asta la ce ajuta? Credeam ca la forta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pacquiao):

La rezistenta.

Mai multe repetari = REZISTENTA mai mare.

Pentru forta = MAXIM 5 repetari cu greutate din ce in ce mai mare.

In general, "forta maximala" se face facand O SINGURA REPETARE cu o greutate care sa nu-ti permita 2 repetari ( dar nu e recomandat, ca-ti uzezi tendoanele )

4-5 repetari ( cu o greutate care sa NU iti permita a 6-a repetare ) = forta

Mai documenteaza-te, poti incepe de aici :
http://www.getfit.ro/......serie.html

"Forta- 2-6 repetari"
"Maximizarea masei musculare 6-10 repetari"
"Rezistenta 12-15 repetari si peste"

| AlexSalutir a răspuns:

Diferenta intre cele doua feluri de a face flotari ii ca daca faci flotari in pumni, oasele sunt mai tesite, adica uite aici http://www.google.ro/......tp?/imgres pumnul din partea stanga a pozei are oasele mai iesite si celalalt ii la forma normala, ideea ii ca pumnul sa prinda acea forma ca atunci cand dai in mufa smecherului, ala sa iti simta oasele, sa nu crezi ca articolul ala cu operatia are legatura cu subiectu asta, pur si simplu nu am gasit o poza ca sa iti fac un exemplu.