| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Care este diferenta dintre shotokan, shito-ryu si kyokushin?

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Shotokan - e un stil frumos care, la nivel competițional, se bazează pe viteză (de reacție și de execuție), deci tehnica specifică nu implică lovituri prea puternice. Cu toate astea, majoritatea practicanților sunt ferm convinși că au lovituri puternice și că sunt niște luptători desăvârșiți care nu ar întâmpina probleme în cazul unui atac în afara sălii.

Kyokushin - cam singurul stil de karate care chiar te învață să lupți și care te poate ajuta pentru autoapărare și în afara competiției. Loviturile sunt puternice, lupta nu se oprește pentru fiecare punct. Nu se dau lovituri de brațe la cap, predomina pumnii în piept/abdomen (lovituri de picior în schimb se dau și la cap). Din punctul meu de vedere, este foarte spectaculos pe partea de lovituri de picioare.

Cel de-al treilea i-l las cui dorește. Pe acela nu l-am practicat.

| User075241663736 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eu din cate stiu kyoushin-ul e mai bun, iti rămâne ceva in cap, dar la celelalte, ex:shotokan, etc. Te intorci cum ai venit. Asa mi-a zis mie sensei(maestrul/antrenorul)