| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care o sa fie diferenta intre Uefa Europa League si Uefa Conferance League? Echipele din LIGA 1 România o sa meargă în UEL sau UCL? Cine îmi explica și mie care e diferenta intre cele 2 competiții din Europa?

2 răspunsuri:
| Bruno92 a răspuns:

Nu mai merg in europa league, acced in cupa intertoto din cauza coeficientului uefa care e sub orice critica. doar echipa care termina pe primul loc merge in champions league dar are de trecut 3 tururi preliminare si play offul.

| Glasko99 a răspuns:

Calificarea se face in functie de clasarea in clasament.
UCL este competitia mai puternica, in care se califica echipele din primele locuri. Iar cele clasate mai jos merg in UEL.
Si in Liga 1 tot la fel este, de ex. anul acesta CFR va juca in ucl