| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Este o diferență mare între Uefa Europă League si Uefa Conferance League?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista diferenta de calitate a echipelor care joaca in cele 2 competitii, respectiv cele din Conference sunt mai slabe, cel putin teoretic (au un coeficient mai mic), decat cele din UEL.

| CIaudiu a răspuns:

Ca in UEFA Conference League joaca echipe si mai slabe decat in Europa League. Ca sa-ti faci o idee, poate in sfarsit WCSB va intra in grupele europene. Mi se pare o mizerie de campionat. Inteleg ca astfel echipe mai slabe pot avea ocazia da joace intr-o competitie europeana si astfel sa castige bani importanti, dar strica imaginea fotbalului sa ai atatea competitii europene. Dar prostia ce-a mai mare pe care a debutat-o UEFA a fost sa faca si o competitie mai mare decat Champions League in care sa joace 8 dintre cele mai bune echipe din Europa daca nu ma insel. Pai si atunci care ar mai fi fost magia Champions League-ului? Uneori UEFA ia niste decizii de tot rahatul, ca si alte mari companii de altfel.