| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele daca ma apuc la 18 ani de aikido.E prea tarziu? sau am timp sa invat? As dori sa ma apuc de aikido si mentionez ca de la varsta de 8 pana la 10 ani am facut Taekwondo si de la 11 la 13 ani am jucat baschet.

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Nu este tarziu si eu m-am apucat de aikido tot pe la 17 ani, acum nu mai fac dar intentionez sa revin peste 1 an 2.

Nu este deloc tarziu, poti sa te apuci de aikido si la 30 de ani tot ce trebuie este sa ai rabdare pentru ca spre deosebire de Taekwondo este mult mai greu de invatat... si poate deveni chiar frustrant la un moment dat cand tot incerci si nu iti iese mai nimic...iar senseiul iti atrage atentia tot timpul la diverse aspecte pe care le gresesti, trebuie doar sa perseverezi.

NU cred ca ai dezavantaje. poate doar faptul ca la varsta asta gandesti prea mult tehnicile spre deosebire de un copil care doar face ce ii s-a aratat fara sa mai stea sa se gandeasca ce face acolo, lucru care s-ar putea sa te dezavantajeze cel putin in primul an de practica.

Multa bafta.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Nickname1890):

Mersi! M-am gandit serios sa ma apuc doar ca inca nu am posibilitatea! Dar o sa o am si atunci ma apuc!

| Nickname1890 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Succes... nu o sa-ti para rau. E un stil aparte.