| RAY a întrebat:

Cat de important este negativul cand ridici greutăți? Sa ridici gantera rapid si o aduci incet la piept, cica nu contează greutatea ci stumilarea masei musculare

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, negativele sunt importante cu orice.
Stiu ca nu poti slabi in acelasi timp cu masa musculara, dar facand exercitii de masa musculara o sa-ti accelerezi metabolismul mult mai mult decat la exercitiile HIIT/cardio.

Eu am slabit 18 kg facand 90% antrenamente de masa musculara (nu-mi place cardio DELOC).

18 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Vrei sa spui "nu conteaza greutatea ci stimularea masei musculare", nu "si stimularea".

Si da, nu conteaza greutatea, sunt cazuri in care oamenii si-au marit bicepsii MICSORAND greutatea, pentru ca au facut exercitiile mai corect.

Alegi o greutate cu care poti face CORECT 6-8 repetari si e perfect. Periodic incerci sa o maresti, normal.

Si negativul e AUR PUR, ca sa intelegi cat de mult conteaza happy

| RAY explică (pentru Cosmin86):

Desi eu in prezent am 75 de kg de la 90 in ianuarie la 1, 60 stiu ca mai am inca 15 kg de dat jos, e dupa ce slabesc ma apuc de sala, intre timp am doua gantere de 10 kg cand mai mai plictisesc le ridic la piept, am vazut un clip de tik tok https://vm.tiktok.com/JN7TjS1/ acest tip spune ca negativul e mai important ca ridicatul

| RAY explică (pentru RAY):

Ca negativul e mai important ca greutatea

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

De ce te apuci de sala "dupa ce slabesc" si nu acum?
Adica inteleg sa nu te duci acum la sala ca ti-e frica de corona, nu ca "dupa ce slabesc" laughing

| RAY explică (pentru Cosmin86):

Pai nu pot face masa si sa slabesc in acelasi timp, in concluzie negativele sunt important chiar si cu gantere de 10 kg? eu as vrea brate mai mari ca sunt mici ca sa arat mai a barbat

| RAY explică (pentru Cosmin86):

Tin regim dietic si ma plimb prin oras

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai slabit ca ai tinut si dieta, dieta era baza. Efortul muscular consuma mai putin decat aerobicul, pentru ca aerobicul tine puls marit constant o ora cat faci. Pulsul conteaza, tu daca ai puls 140 mereu stand, ai arde cam 500 Kcal/ora, ma refer strict la slabit, normal ca e mult mai bine sa faci efort muscular si pentru corp si pentru toate.

Iar aia cu, ca muschii consuma si cand stai, 100-150 K pe zi cat consuma in plus, e frectie.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu vorbeam de slabit si de negative

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, i-am raspuns lui la ce zisese, eu si coboram gantera mai usor, se zicea ca pozitivu cand ridicai poti sa-l faci mai repede dar negativul mai incet putin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mosotti):

Corect, dieta e baza. Dar nu as spune "dieta", ci un stil de viata sanatos. O dieta o poti tine 3-6 luni sa zicem si apoi te ingrasi la loc, un stil de viata il poti tine toata viata.

"Iar aia cu, ca muschii consuma si cand stai, 100-150 K pe zi cat consuma in plus, e frectie" nu e chiar frectie, sa zicem 100k pe zi => 3000 kcal / luna. Aproximativ jumatate de kilogram (1 kg de grasime are 7700).

Daca punem 150kcal pe zi (cum ai zis mai sus) => 4500 kcal / luna, clar peste jumatate de kg de grasime.

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Munca cu greutati e f ok ca modelezi corpul!
Am facut si eu 6 ani jumate sala, ridicam mai repede gantera, dar o coboram mai lent, asa mi s-a zis.

Da, mie mi-a dat testul cu 7000 per Kg grasime corporala, testul practic la mine, acum nu-s tiu daca are 7700.

De ex 1 g de carbo are 4, 1 k nu 4, si 1 de fat are 9, 3 nu 9. Chiar este o placinta cu visine la congeltor la mega, se numeste:
Strudel placinta intinsa de turnu cu visine.
Si daca te uiti pe valori, o sa vezi ca le calculeaza la valorile astea, nu la 4 si 9! Si asa mi le calculez pe toate eu si trec valoarea asa, ca la restul ai 4 cu 9.

Mda, e cam 430 g de grasime alea 3000 pe luna, dar putin cam putin e zic eu.
Pai eu cand mananc ce vreau in loc de 2300 K am si 4500, ce dracu fac cu 100?
Stil de viata sanatos, pai mai vreau si eu sa mananc o nutela cu 4-5 chifle (haha), clatite cu nutela, o gogoasa, un cartof prajit, nu imi place sa ma abtin de la astea ca-mi plac.
Fac sa am o medie de 2300 K/zi si ma mentin, dar am zile si cu 6000 K/zi. Totu e sa nu ma ingras, in rest si asa nu traiesc 1001 ani.
Beau Fanta fara zahar ca are 20 K/kil, nu ma int ce are in ea, nu ingrasa ca am testat, astia-s tampiti care ziceau ca ingrasa.
Nu poti forma grasime fara energie!

Sincer? Hai sa faca corpu ce vreau EU, nu sa fac eu ce vrea el, nu e mai bine?
Am bagat si eythirox, imi urcase pulsul si ardeam cam 4500/zi, era brici, dar am testat nu f mult. Maaama, era tare frate. Bagam 4000 si slabeam! Am testat zilnic.
Sunt satul de stiluri de viata sanatoase, vreau sa putem manca ce vrem si sa nu ne ingrasam, asta e farmacul, nu invers.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mosotti):

De unde ai dedus tu ca in stilul meu de viata "sanatos" m-am abtinut de la nutela, clatite si altele?

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu zic de tine, ziceam la general ca aia zic ca mancare sanatoasa e aia unde se exclud dulciurile adica kcal goale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mosotti):

Poti consuma dulciurile dupa antrenament, atunci nu mai sunt kcal goale, ca ajuta la refacerea glicogenului.

Un stil de viata sanatos nu inseamna sa renunti la chestii (cum inteleg multi), inseamna sa ai echilibru (adica, in exemplul dat de dine, nu bagi dulciuri zilnic).

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai asa da, e corect, alternanta. Nici nu se poate manca doar kcal goale, ca noi avem nevoie de vitamine, minerale si altele, nu doar energie de deplasare.
Dar se lucreaza sa vedem cum se face sa nu mai ne ingrasam.
Trebuie sa fie asa:
Daca greutatea ideala e 70 Kg, daca ai 60, depune excesul pana ajungi la 70, apoi nu mai depune, elimina kcal in plus prin neasimilare, e total inutil sa depuna in prostie.

Plus ca alta faza, daca are cineva 10 kile in plus, corpu se hraneste optim ca-ti ia toate kcal din fat, de ce mai are foame?! Aici n-am inteles deloc.
La mine coboara mult foamea cand am kcal in plus, si revine cand am greutatea normala, dar asa mi se pare normal! Pai ce facem, suntem hraniti si trebuie sa mai mancam?
Lasa ca bagi niste proteine, minerale, vitamine pe langa din ceva alimente dar f usoare.
De ce sa bag 1200 K si sa nu il las sa si le ia din depozite?! Adica sa nu fac altceva decat sa infranez slabirea!
Foamea trebuie sa fie la minim pana se dau kcal in plus jos, adica logic pana ce nu mai are depozite in plus, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mosotti):

Foamea mai e data si de variatia de glicemie, de-asta e recomandat sa mananci la 3-4 ore maxim.

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai mai... daca corpu se hraneste full din fat, trebuie sa se transforme din fat in glucoza si sa mai urce glicemia cand trebuie adica din energia necesara pe zi. Adica din alea 2300 K pe zi care si le trage din fat, se foloseasca la ce vrea cum vrea, ca si glucoza se transforma in fat cand e prea multa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Da, negativele sunt importante cu orice.
Stiu ca nu poti slabi in acelasi timp cu masa musculara, dar facand exercitii de masa musculara o sa-ti accelerezi metabolismul mult mai mult decat la exercitiile HIIT/cardio.

Eu am slabit 18 kg facand 90% antrenamente de masa musculara (nu-mi place cardio DELOC).

| Cosmin86 a răspuns:

Sa-ti dau un exemplu: eu la inceput nu puteam sa fac tractiuni, asa ca ma "aruncam" sus la bara si coboram LENT (5-6 secunde o repetare). Dupa ce-am facut asta o perioada, am putut sa fac prima mea tractiune completa, netrisata. Apoi am trecut la a 2-a, a 3-a si apoi am reusit sa fac serii de tractiuni.