| vlady434 a întrebat:

Ce exercitii de crestere a masei musculare,pentru acasa stiti? Sa nu fie cu greutati,sau chestii de genul, pentru ca nu am. Multumesc.

13 răspunsuri:
| alinutzu_6299 a răspuns:

Vlad asa eram si eu acum 1 an ziceam ca fac acasa am gantere de 3 kg/2 gantere si de 15 kg/2 gantere si am facut am facut si dupa 1 saptamana s-a dus febra si nu mai au nici un efect sfatul meu este sa te duci totusi la sala pentru ca acolo lucrezi cu adevarat muschiul pentru ca ai aparatura si poti sa il lucrezi din mai multe unghiuri ca sa zic asa

| vlady434 explică (pentru alinutzu_6299):

Am fost si la sala, dar pentru ca nu mi-a permis timpul am renuntat.Si de asta vreau exercitii pentru acasa.

| dragos38 a răspuns:

Exercitii cu propia greutate a corpului. nu te ajuta sa -ti creasca masa musculara. dar iti dezvolti forta pt.masa musculara trebuie sa ai greutatii caci altfel nu ai cu ce stimula cresterea muschiului

Răspuns utilizator avertizat
| trisoru a răspuns:

Asa am fost si eu, pana mi-am luat cu 15 euro o gantera, apoi alta apoi aparat, panca...si am ajuns sa am sala in propria camera...am inceput cu flotari, genoflexiuni, faceam 350 flotari la zi, ai putea face asa:
20 flotari, imediat dupa faci exercitiu asta:
http://www.youtube.com/watch?v=cNtgtIUPvgo
tipul iti arata ala pentru triceps ca il face in pat, eu fac pe noptiera si picioare puse peste alta noptiera (e mai greu dar mai valabil exercitiu) fara a ridica mana in cer ca el, doar te lasi si te ridici pe 2 noptiere (30 repetari), imediat ce termini cu noptiera sa zic asa faci alte 20 flotari, ai putea sa iti iei 2 gantere la pret de nimic, te ajuta la umeri si brate, sau poti merge la sala, poate nu vrei atunci faci exercitiile de mai sus...20 flotari, 30 flexii la noptiera, 20 flotari, 30 flexii...chestia asta de 10 ori daca poti, bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru trisoru):

Cu 2 gantere amarate ai"sala" in propria camera?

nici macar n-ai bara de tractiuni, paralele, haltera cu discuri, banca reglabila, suport pentru genuflexiuni, presa pentru picioare.

Aia inseamna un MINIM pentru "sala acasa"

| trisoru a răspuns (pentru Cosmin86):

Din tot ce ai zis doar suport pentru genoflexiuni nu am iar daca tu faci exercitiu cu 4 gantere odata aia e problema ta, amarate care tu nu le misti din loc, te arde tare ahh? laughing ma baiatule tu esti prost de la bun inceput cu omleta ta, esti slab sa te bagi pe-aici culca-te serios

| vinusipaharu a răspuns:

Flotari, genoflexiuni cu bara, abdomene, tractiuni.

| Eualex667 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=20RFY0jMGyk
In afara de acest video si canalul lui ofera niste exerciti foarte utile pentru cei care nu au greutati.

| vlady434 explică (pentru Eualex667):

Mda stiu, dar el nu cred ca le da pentru cei care nu au greutati, ci pentru cei care vor sa se mentina.

| Florifl0 a răspuns:

Treaba multa e de ajuns daca stai si la tara este numai bine :*