| Pacquiao a întrebat:

Cat de mult conteaza inaltimea cand e vorba de forta? Daca e diferenta de 10 cm conteaza mult? happy Adica unul care este cu 10 cm mai inalt decat altul, are forta mult mai mare tinand cont ca au aceeasi greutate? happy Funda big grin

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Nu cred, eu de exemplu sunt mai mic de inaltime cu 10-12 cm, chiar mai mult fata de cei cu care merg la sala si am forta mult mai mare si greutatea mai mica logic, dar daca stai sa te uiti la inaltime-greutate este numai bine sti ce vreau sa zic.

2 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Nu, eu eram mic in scoala, cam cel mai mic, si aveam cea mai mare forta, adica ma bateam cu cate 2-3, nu bataie gen joaca, si ii aruncam pe toti pe jos laughing, asta depinde si de fizicul tau, eu de mic am fost mai solid. ma intreba lumea daca fac sala. si de astea, dar in general astia mai mici, is mai solizi si mai greu de pus jos, n-ai vazut si boxerii astia cei mai buni, toti is mici de statura.

| AlexSalutir a răspuns:

Depinde si de situatie, adica daca eu sunt cu 10 cm mai mic ca si baiatu care face sala cu mine,asta nu inseamna ca eu sunt mai slab la impinsul la piept,inaltimea conteaza la anumite lucruri, spre exemplu, la ridicatul de jos, eu daca il iau pe un baiat de bluza cu o mana si il ridic sus, hmm probabil sa il ridic, dar ala care ii mai inalt ca mine cu 10 cm, il ridica mai usor, din nou, aceeasi faza si trasul sau impinsul la spate, am avut un coleg de sala care are 1.88 si eu 1.67 si faceam spate la scripete, eu faceam cu 34/36 de kg si el facea cu 40/46 de kg desi el ii mai mic ca mine cu doi ani...indiferent ca greutatea ii egala sau nu,cel mai inalt,ii de obicei mai puternic,dar sunt si cateva dezavantaje la cei inalti,s-a dovedit stintific ca in general cei mai inalti probleme la coloana, cu cat cresti mai mult, cu cat riscurile la coloana sunt mai mari iar cei mici nu au probleme, acum ma rog, asta ii mai mult valabil pentru cei care nu fac sport deloc, celor care nu sunt sanatosi sau celor care isi expune coloana cu greutati.