| AndradaElisa a întrebat:

Cate abdomene ar trebui sa fac pe zi? !

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Abdomnele nu ard nimic, degeaba faci, baga cardio si renunta la dulciuri, pot afecta coloana, du-te cumpara o coarda si sari vreo 5 minute la maxim asa de vreo 5 ori pe zi

| Anonimuserr a răspuns:

Cam 30,40 sunt suficente pentru a tonifia musculatura și a o întări.

| AsTheLove a răspuns:

Ar trebui sa incepi prin a face macar 20 pe zi. Daca simti ca poti mai mult, max. 30 sau 40.
Apoi, probabil o sa faci febra musculara, asa ca macar o saptamana, daca nu, atunci cateva zile, fa abdomene in numar de pana in 50. Dupa ce trece febra, daca simti ca poti mai mult, incearca sa maresti numarul.
Succes!

| Graphe a răspuns:

Abdomenele trebuie făcute zilnic, în ritm crescător. Poți începe, de exemplu, prin a face 10-15 abdomene, apoi adaugi în fiecare zi câte 5 în plus. Când ajungi la un număr mai mare de abdomene, poți să le împarți în serii( de câte 10-15 o serie).

O zi faină.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Graphe):

Serios? trebuiesc facute zilnic? Muschii au nevoie de 48-72 de ore de refacere dupa un antrenament.

Doar copiii mici fac zilnic

| lBroken69 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca faci zilnic, o sa creasca rezistenta abdomenului si nu masa, si asta ar ajuta la definirea lui, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru lBroken69):

Nu, rezistenta nu ajuta la definire happy

Definire = slabire, sa arzi grasimea care acopera muschii.

Nu exista exercitii de definire, ci doar deficit caloric pentru slabire ( eventual si alergat, daca vrei exercitii ).

| lBroken69 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai daca faci zilnic,si multe, la un moment dat, iti transpira abdomenul, si se elimina si din grasimi, asta am vrut sa spun.

| Cosmin86 a răspuns (pentru lBroken69):

Da, dar se ard foarte putine grasimi, mai bine alergi.

si repet: abdomene o data pe saptamana, maxim de 2 ori. Si de preferat, alte exercitii: crunch inversat, ridicari de picioare, aplecari la cabluri... ceva care sa nu-ti afecteze coloana, cum fac abdomenele

| Eddy1996 a răspuns:

Daca in poza de profil esti tu, niciunul.