| PureSoulInDarkness a întrebat:

Ce ar trebuii sa fac (știind ca-s endomorf) :Sa mănânc mult sau puțin pe zi?
Fac sala de 2 luni si deja incep sa devin mai pufos decât eram.
Ideea este ca sunt destul de mare si arat groaznic de la burta in jos. (Ditai aripioarele,coapsele si gambele)
Si as vrea un regim pentru a slabii si totuși a pune masa

Stiu ca daca vreau sa slăbesc, nu mănânc mult (Am slăbit 10kg acum 2 ani in 3 luni mâncând doar o masa pe zi )
Si stiu ca daca vreau sa pun masa, trebuie sa mănânc serios

As vrea sa combin aceste doua lucruri in unul singur.
Nu vreau sa arat ca bizonii de la sala care sunt 4x4 dar nu li se vad nici un mușchi din cauza grăsimii.

Si m-ar ajuta mult si niste sfaturi pentru a arde mai repede grasimea de pe locurile specificate mai sus.

Nu țin dieta sau regim. Nu îmi permit si nici nu ar funcționa.
Mănânc ce găsesc in frigider si încerc sa beau multa apa la masa ca sa nu bag in mine tot (Am noroc totuși ca nu ma omor cu dulciurile, nu mănânc chips-uri si nu-mi place shaorma)

Mulțumesc.

1 răspuns:
| mihaiwz98 a răspuns:

In culturism exista 2 etape:BULKING si CUTTING.In prima etapa trebuie sa fii la surplus caloric(mananci aproape ce vrei cat vrei dar cat mai sanatos posibil) pentru a pune masa musculara cu cat mai putina grasime iar a doua presupune definire, adica sa fii la un deficit caloric.Nu stiu daca poti slabi si pune masa in acelasi timp dar poti incerca o smecherie.Incearca sa mananci putin dar ce mananci sa fie bogat in proteine, astfel cam indeplinesti ambele etape. Daca nu stabileste-ti o perioada de 8-9 luni pe ani de bulking si 3-4 luni de cutting.Nu grabi rezultatele ca le vei strica si nu uita ca felul in care areti e influentat foarte mult de genetic.Cunosc multi baieti care n-au auzit in viata lor de proteine si totusi au corp de invidiat si multi baieti care nu pun mana pe paine ciocolata sucuri si is pufosi.
Bafta