| QRazvy a întrebat:

Ce combinatie de proteine cu aminoacizi sa fac pentru crestere in masa musculara si scaderea procentului de grasime corporala? Ma gandesc la Gfx-8, BCAA si L-carnitina. Buna combinatia sau ce altceva imi sugerati?

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai cum sa cresti in masa musculara si sa scazi procentul de grasime, daca se putea nu mai pierdeau sportivii timpul cu "perioada de masa" si "perioada de definire".

Gfx si carnitina sunt pentru etape COMPLET diferite, daca le iei in acelasi timp nu faci decat sa arunci cu banii pe geam.

| QRazvy explică (pentru Cosmin86):

Cam e adevarat. Mersi. Atunci ce combinatie sa fac pentru crestere in masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru QRazvy):

Gainer + BCAA + creatina. Daca ti se pare prea mult, doar gainer.

Dar un gainer real, nu GFX care are 40% zahar.

| heracles a răspuns (pentru QRazvy):

Si nu uita un lucru intervine si tipul somatic

| heracles a răspuns:

Aminoacizii sunt tot proteine, si daca vrei sa bagi proteine in tine, se gasesc in ou, ficat, muschi(porc-vita)piept(pui-e.t.c.) nuci, sau proteine vegetale in cereale, dar parerea mea este ca pe langa fizic sa-ti dezvolti si psihicul, s-a demonstrat ca forta psihica este net superioara fortei musculare, prin yoga, arte martiale,

| QRazvy explică (pentru heracles):

Eu intreb ceva si tu ma iei cu psihicu. Citeste mai bine intrebarea si apoi raspunde.

| heracles a răspuns (pentru QRazvy):

Pai ti-am raspuns, tu vrei sa amesteci proteinele cu aminoacizii? adica tu zici vreau sa amestec proteinele cu proteine, pentru. ca si aminoacizii sunt tot proteine

| heracles a răspuns:

Si oricum si proteinele se transforma tot in grasime, pentru ca organismul are nevoie de grasime pentru a transporta vit.liposolubile

| Desmosedici a răspuns:

Sunt doua chestii care se cam bat cap in cap.
Ideal, fa-le pe rand. Perioada de Bulking (mese calorice, gainere, creatina,...) dupa care vine perioada de shredding (proteine low carb, amino, fat burnere/ carnitina, etc.)
Pe partea de Ardere grasimi, recomand evitarea CLA ului, e destul de ineficient. EU am avut rezultate bune cu Lipo6 - https://www.proteinoutlet.ro/nutrex-lipo-6-black-120-caps

Spor!