| mayweather01 a întrebat:

Ce efect are tutunul asupra cresterii in masa musculara?

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Marii fumatori sunt intotdeauna slabi, deseori chiar scheletici. Procentul de monoxid de carbon din sangele lor e mult mai mare decat la nefumatori. Acesta se leaga de hemoglobina, formand un compus care nu poate transporta oxigenul spre celule, methemoglobina. Astfel, o parte din hemoglobina circulanta nu mai poate transporta oxigen spre celule. Asa ca in muschii fumatorilor nu ajunge niciodata suficient oxigen pentru a asigura o respiratie celulara eficienta. Iar cresterea masei musculare e un proces consumator de oxigen, care nu se desfasoara bine in hipoxie. La un fumator, nu numai ca masa musculara nu creste, dar poate sa si diminueze cu succes.

6 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Daca fumezi cresc muschii mai repede si mai mari din cauza fumului care umple spatiile goale de sub piele.
Spor la treaba!

| Azµre a răspuns:

Circulația ptoastă a sângelui, dezvoltarea proastă a masei musculare.

| xRobert93 a răspuns:

Daca si tutunul a ajuns sa fie bun... vezi ca 1 tigare= 2 minute din viata te distrug tigarile! uni fumeaza pentru deoarece cred ca te face mai smecher. Prostie

| AdrianSauca a răspuns:

Daca pe pachete se spune ca tutunul dauneaza grav sanatatii, inseamna ca dauneaza pentru tot corpul... nu cred ca dauneaza cine stie ce mult. spor la muschi! dauneaza nu muschilor ci rezistentei... daca poti sa faci aceleasi exercitii fumand si fara sa obosesti nu are treaba tigarea happy daca obosesti repede, sfatul meu lasate de fumat

| mayweather01 explică (pentru AdrianSauca):

Multumesc pentru. raspunsuri. nu am nicio problema cu rezistenta si am uitat sa mentionez fumez foarte rar acasa sa zic ca fumez 2-3 tigari pe zi sunt zile cand nu fumez deloc. dar cel mai mult fumez cand ies in club. stiu si eu ca dauneaza sanatatii dar ma intreseaza sa stiu sigur daca imi opreste cresterea in masa musculara (mentionez ca nu am probleme cu rezistenta de la tigari)