| VlaDtz99 a întrebat:

Ce exercitii imi recomandati pentru cresterea masei musculare la maini? Ma refer la biceps, triceps si mai ales la zona de la cot in jos, care este subtire(am 60 de kg). Am 14 ani, niste exercitii de facut acasa. Multumesc!

9 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

laughing mai intai trebuie sa mananci sanatos. mancaruri cu continut de carbohidrati. Ridicat de greutati, daca nu ai greutati ia-ti niste bidoane de apa la 5 litri care au manere. fa cu ele exercitii de ridicat la piept.

Lucreaza in serii de exercitii, adica, dimineata pranz seara sau ceva asemanator. Lucreaza regulat si treptat. noteaza-ti cate poti sa faci, iar in fiecare zi propune-ti sa faci un numar mai mare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danzell):

Stii ca in fiecare zi = cel mai stupid posibil, nu?

tu prin serii intelegi "dimineata, pranz, seara"? esti batut in cap?

| Danzell a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu prin serii inteleg un anumit numar de ridicari egal departate intre ele ca timp adica de dimineata faci 10, la pranz 10, seara 10, sau la ce timp iti stabilesti tu. iar la un anumit numar de zile cresti numarul de ridicari.

Sincer eu ti-as recomanda sa faci sporturi de intretinere nu de facut muschi. un regim periodic de facut sport, iti reduce riscul sa ai oase strambe, sau coloana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danzell):

1. nu imi recomanzi tu mie nimic, fac deja sport de aproape 10 ani, nu eu am pus intrebarea

2. eu doar iti corectam PROSTIA pe care ai spus-o

| Danzell a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu vad semnul intrebarii la prima propozitie. daca la tine? inseamna! sau. atunci ar trebui sa te lasi de sport si sa te apuci de invatat. Hai sa nu vorbim de prostie, sa iti exprimi parerea nu inseamna sa fii prost.
Poate nu stiu la fel de multe la fel ca tine pe domeniu sportiv dar din punct de vedere medical stiu sigur.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Exercitii cu greutatea corpului, Intot deauna trebuie sa lucrezi toate grupele, pentru ca ai sa te trezesti ca arati ca un culegator de capsuni, cu bicepsu dezvoltat si fara piept, spate si umeri. si oricum sa stii ca umerii sunt f inportatnti pentru aspectul bratului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flotari, ridicare de greutati.

| deathy a răspuns:

Zona aceea se numeste antebrat. Si eu nu prea cred ca il poti lucra fara o haltera / o gantera.
La ce inaltime ai tu 60 de kg?
Pentru triceps : flotari diamant, flotari intre 2 scaune.
Pentru biceps poti face chestia cu bidoanele doar ca e mai complicat... poti face tractiuni daca ai unde.
Si sa nu faci in fiecare zi. Muschii se construiesc cand se odihnesc. Si nu este foarte usor sa ai muschi, ca altfel am fi fost toti cat usa.
Eu recomand sa te duci la sala si acolo vei invata foarte multe, cu timpul.

| Dragos1314 a răspuns:

Salut! Si eu am 14 ani si aveam aceeasi problema anul trecut.Iti recomand sa faci dimineata si seara cate 20-25 de flotari (sau cat crezi ca poti face dar in fiecare zi sa faci mai multe decat in ziua precedenta). Pentru biceps poti incerca niste bidoane de plastic de 1L umplute cu nisip (umplute vor avea aprox. 2-2.5 kg), iar pentru zona de la cot in jos, cu aceleasi bidoane, doar trebuie sa misti incheietura in sus si in jos( 30 de miscari pe zi sunt suficiente). Sper ca te-am ajutat!