| anonim_4396 a întrebat:

Ce exercitii pot face pentru cresterea masei musculare in zona pieptului si la brate?(Fara a merge la sala)

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. muschi fara sala = aberatie de copii mici si firavi
2. muschii NU se fac doar cu exercitii... ci exercitii + alimentatie speciala (care e destul de scumpa, 3-4 fripturi pe zi spre exemplu + alte mancaruri)

3. piept si brate = grupele cocalarilor care reusesc sa arate PENIBIL.

Sincer. apuca-te de altceva, lasa sportul asta pentru cei care chiar fac muschi si arata bine.

| Kerre a răspuns:

-Flotarile cu priza larga
Un exercitiu simplu, dar care va stresa mult mai mult pieptul decat flotarile cu priza normala. Din pozitia normala de flotare vei departa palmele cam 30 de cm si vei executa flotarile.
Vei face cat de multe poti tu, nu conteaza ca sunt 2-3 sau 70, important este sa te autodepasesti
-Flotarile cu bataie
Din pozitia normala de flotare vei impinge cu forta in sus fara sa iti folosesti picioarele, apoi bati din palme rapid dupa care revi la pozitia intiala si repeti pana cand cazi jos de oboseala, pentru ca atunci sti ca ai terminat.
-Flotarile spiderman de pe o banca/scaun
Din pozitia de flotare vei pune picioarele pe scaun/banca si cand incepi si executi astfel: la coborare trageti un picior inspre cot (de exemplu picorul drept catre cotul drept), iar la urcare duceti piciorul in pozitia initiala repetand cu celalalt picior.

-Flotari pentru triceps cu ajutorul unui scaun.
Pune mai mult accent pe triceps si pe fibrele inferioare ale pieptului, aducand un stimul deosebit si foarte valoros.
El poate fi facut la paralele sau pe marginea oricarui suport fix.
-Flotari
Cred ca stii deja cum se executa.
-Muscle Up
Exercitiul consta in o tractiune urmata de un impins in jos, partea dificila aflandu-se la tranzitia dintre cele doua.

| Chitaristul26 a răspuns:

Cu greutatea corpului: Flotari(Piept), flotari diamant(Triceps), flotari in pumni/degete(triceps, piept, antebrat), tractiuni cu palmele inspre tine(biceps si spate), tractiuni cu palmele inspre interior(parallel grip) (muschiul brahial, biceps),
Cu greutati: fluturari (piept), skull crusher(triceps), curls(biceps), hammer curls (biceps, muschiul brahial), presa orizontala(piept, triceps) presa verticala(umeri, triceps), ridicari laterale(umeri)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Crezi ca intelege un cocalar care vrea piept+brate ce-ai enumerat tu acolo? laughing

| RaduM200 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am spicifiact pieptul si bratele pentru ca in rest sunt destul de dezvoltat nu imi trebuie muschi foarte mari doar cat sa nu mai arat asa slab.intelegi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RaduM200):

Ce inaltime/greutate ai?

| Chitaristul26 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am enumerat totul acolo pentru altii care au aceeasi intrebare si care poate inteleg, ar trebui un raspuns sa ajute pe toti, nu doar pe persoana care il vrea.

| unomoarecare7 a răspuns:

Flotãri, flotari paralele, fluturãri la piept, gantere.