| florynmondialul a întrebat:

Ce exercitii pentru o forta mai mare la skandenberg mi-ati recomanda? doar cei care se pricep!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Am mai raspuns de vreo 5 ori la intrebarea asta, pe scurt :

1. skandenberg cu alti oameni la mese speciale ( dar antrenament, NU meciuri ), 1 ora. Daca faci 1 ora cum trebuie, 3 zile ai dureri

2. exercitii la sala :

- tractiuni cu incheietura indoita ( flexata )
- flexii larrat
- izometrie intr-o mana la 90 de grade
- ramat cu rolling thunder
- ramat cu gantera + fat gripz
- tractiuni in prosop ( pentru degete )
- mersul fermierului

Cam astea sunt baza. Trebuie sa faci mereu sub 5 repetari ( poti peste, maresti greutatea ) si sa pui accent pe spate + umar + antebrat + degete si incheietura.

Daca iti da incheietura pe spate sau iti suceste degetele, pierzi rapid, deci trebuie sa le ai fortificate.

| florynmondialul explică (pentru Cosmin86):

Thanks!

| Cosmin86 a răspuns (pentru florynmondialul):

Pentru ce-ti trebuie? vii la nationale la Codlea? big grin

| florynmondialul explică (pentru Cosmin86):

Duc tot ce misca dar totusi este o matahala de om de 125kg care totusi ma pune! greu dar ma pune! pune-mi si tu un tutorial cu ex alea de mai sus caci cu ce fac la sala sunt foarte familiarizat dar cu astea nu prea! daca nu te superi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru florynmondialul):

Vino la nationale sa vezi sportivi special antrenati pentru asa ceva, sa vezi acolo forta si tehnica ( atacuri pe degete, sugrumarea venei de sub incheietura cu osul antebratului, etc. )

deci :

1. cel mai bun antrenament :
http://www.youtube.com/watch?v=x0lUFbzoc0w

Asta il faci 2 ore DOAR cu oameni mai tari ca tine ( de preferat care au macar O MEDALIE sau mai multe )

2. la sala :

http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis
http://www.youtube.com/watch?v=0A0UBlVOFxY

La clipul 2 vezi exercitiul de la 1:16, alea sunt flexii larrat

| florynmondialul explică (pentru Cosmin86):

Antebratul la mine este cam mic 33 cm! dar si asa cu care fac, nu discut! (lucrez si la padure)
ps: unde ziceai ca sunt nationalele alea?

| Cosmin86 a răspuns (pentru florynmondialul):

Ai aici toate detaliile :
http://bratdefier.ro/details.php?tabindex=0&tabid=18&aid=347

O sa fie fain, cu televiziune, atmosfera, spectatori, etc.

p.s. : ce treaba are antebratul? tu tragi doar din antebrat? tragi din spate + umar, antebratu doar blocheaza

| florynmondialul explică (pentru Cosmin86):

La mine este o problema! nu sunt obisnuit sa fac "podul" cum fac aia din primul link plus ca eu tot timpul cand fac cu cineva imi place sa il las sa"traga" el primul (stiu ca nu ar trebui)

| florynmondialul explică (pentru florynmondialul):

A... si referitor la antebrat nu trag numai din antebrat dar fata de cat este bicepsul si umarul antebratul este cam mic plus ca am mainile lungi

| Cosmin86 a răspuns (pentru florynmondialul):

Sunt multe tehnici, nu doar podul

eu prefer top-roll, cand folosesc biceps+umar+trapez ca sa trag IN SUS, cu osul de langa degetul mare sa "impins" in degetele lui. daca ii "desfac" degetele, pierde rapid big grin

Sunt multe tehnici, iti alegi una pe care o inveti foarte bine si o aplici in concurs.

p.s. : ai mess?

| florynmondialul explică (pentru florynmondialul):

Cosmine da-mi si mie o poza cu tine sa te vad! ca vad ca ai ceva experienta!
ps: ti-as da si eu una da nu ma mai lasa sa intru pe fb

| florynmondialul explică (pentru Cosmin86):

la mine este exclusa tehnica! din lipsa de experienta! ma bazez numai pe forta bruta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut, vazusem o întrebare acum ceva timp dar nu o mai gasesc pe site zicea cineva ca are un coleg la servici care îi pune la skandenberg pe toti si avea antebratu 20 23 cm tu ziceai ca nu crezi dar se poate si eu am întâlnit asa ceva pana sa ma antrenez pentru skandenberg, poate avea tendoane puternic omu degete, adică daca te antrenezi e posibil cu antebrat de 20 23 cm sa pui oameni de 120 130 kg de la tara, bine era o intrebare veche aveai mai putina experienta acum cred ca nu mai judeci dupa marime ca tu stii cu ce se mananca sportul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

+ ca antebratul e o grupa de muschi in care poti acumula multa forta fara sa cresti in volum fata de alte grupe de muschi

15 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall! In perete un inel, prins bine de care se agata doua camere de bicicleta. inaltimea inelului, circa 30 cm, de sol. Stai cu picioarele sprijinite de perete si cu un antebrat te prinzi de camere. nu ai voie sa atingi solul! Si inca una... o coada de topor, lopata, etc, in capat greutate 1, 2 kg, faci miscari circulare, stanga dreapta sus jos,,, sunt printre cele mai bune, este baza!

| Cosmin86 a răspuns (pentru baru):

Serios? asta e baza in skandenberg? hai ma...