| Gangstaass a întrebat:

Ce muschi conteaza cel mai mult in forta pumnului si daca puteti sa imi aratati si o imagine cu aceasta pentru ca nu prea stiu care sunt muschii.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde cum dai, conteaza cam toti.

La directa : antebrat, triceps, umar, piept, picior ( daca impingi cu piciorul in pamant cand dai )
la croseu : antebrat, biceps, umar, piept
la uppercut : antebrat, biceps, umar

| DuzzyDrey a răspuns (pentru Cosmin86):

La Uppercut conteaza si piciorul pentru ca trebuie sa te apleci si cand vine pumnul trebuie sa te impingii in piciorbig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru DuzzyDrey):

Corect

9 răspunsuri:
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

La majoritatea loviturilo de pumn muschii care sunt cei mai importanti sunt tricepsul si umerii, la umeri in spcial cel lateral, dar pe langa muschii trebuie sa stii ca un mare procentaj il ocupa miscarea soldului care ii va da mai multa forta loviturii.O sa spui ca sunt nebun ca ce treaba are soldul, poti sa ma crezi pe cuvant(11 ani de arte martiale)daca vrei, daca nu contacteaza-ma si-ti explic de ce este asa.

Andrei Lucian Rusu antrenor fitness si culturism(id:instructor.personal)

| a1doru a răspuns (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Maestre,esti cam confuz pentru un antrenor.
credeam ca ai invatat la scoala ca ''forta'' loviturii este data de ''cumulul masei cu viteza''.
o zi fructuoasa iti doresc

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru a1doru):

Deci,antrenoru de fitness si culturism n-are nici o treaba cu ideea "forta loviturii"cand ai sa faci o arta martiala la nivel de performanta atunci ai sa stii destule, si daca vrei sa stii prea multa masa musculara depusa fara antrenaente de rezistenta va incetini viteza, vrei sa-ti zic de ravnita lovitura de pumn la distanta de 1 cm fata de oponent care a facut ravagii prin lumea artelor martiale cand o explica bruce lee si cand a pus-o in practica in fata la mii de oameni pe cand traia si nu avea 100kg muschi, dar din pacate eu nu sunt aici ca sa ma contrazic cu alti eu sunt sa ajut alti care au nevoie, si daca vor sa asculte bine daca nu tot bine, o sa descopere mai tarziu ca am avut dreptate.Multumesc pentru corectare o zi buna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Cel lateral? Mai degraba deltoidul anterior

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru Cosmin86):

In box, mma, lupte de strada, cel laterar deoarece in aceste sporturi practicantii se bzeaza mai mult pe a ridica cotul si a da"din fundu gradini"pentru ko, dar in artele martiale de obicei pumnul pleaca de la sold fara a solicita prea mult umarul iar intr-o lupta reala cei din arte martiale incearca sa nu isi foloseasca prea mult cotu.Nustiu daca intelegi ce vreau sa zic, sau sa-ti imaginezi unpic ce spun.In momentul cand lucrezi la palmare si tu esti cel care tii palmarele, da cel mai probabil e sa oboseasca cei anteriori deoarece pui contra la lovitura care vine.

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Am gresit prea mult umarul*

| Gangstaass explică (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Bai fratilor eu v-am intrebat muschiul unul singur care conteaza cel mai mult nu o suta