| benga94 a întrebat:

Ce parere aveti de acest antrenament!
L)piept inclinat si orizontal 4 serii10 repetari+biceps
M)picioare+gabe+abdomene+10 min cardio(banda)
M)pauza
J)Triceps+extensie cu gantera deasupra capului+ramat
V)umeri+abdomene+10 min cardio(banda)
S)pauza
D)pauza
suplimente iau creatina inainte de sala,dupa sala iau gain fast de la universal dupamiaza iau vitamine de la activlab una pe zi si cam asta ar fi antrenamentul ce parere aveti ce credeti ca ar trebui schimbat? eu zic k e ok dar poate nu e ok deloc de aia astept pareri, fac singur fara instructor stiu sa lucrez la aparate nu imi place sa intreb mereu ce sa fac cum fac cei care au instructor, astept sfaturi!

6 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu e bun fiindca:
-Nu vad sa scrie undeva spate/dorsali sau trapez sau lombari
-tu ai zis ramat, dar exista o gramada de ramaturi sau ramate(nu stiu exact cum este la plural)
-exerciti la piept prea putine, dupa parerea mea, dar asta depinde si de nivelul tau
-la biceps ce faci, mai exact?
-mai punete si pe bicicleta nu numai pe banda si mai creste timpul un pic, cat poti, nu e important sa dai pe vitaza maxima, ci sa faci mai mult, sa se miste sangele in corp
-"J)Triceps+extensie cu gantera deasupra capului+ramat" extensiile deaspra capului nu sunt tot triceps? http://www.google.ro/......tp?/imgres
- mai poti lucra antebratrul, trapezul, dorsali, muschi din zona lombara
-deltoizi(umeri) sunt foarte importanti si trebuie lucrati toti: deltoidul anterior, posterior, frontal.
Poti sa iti faci singur un program axandute pe ce vrei sa cresti mai repede, programul trebuie facut in asa fel incat sangele sa "curga de sus in jos" adica nu faci mai intai biceps apoi piept, faci piept apoi biceps. Uite aicea un model de program: http://www.culturism.ro/......tenta.html dar nici acesta nu e chiar stralucit, in ziua 6 ai spate + gambe + abdomen, ceea ce e ff greu pentru un incepator/ sau un culturist mediu sa faca in asa fel ca atunci cand pleaca de la sala sa fie fiecare grupa lucrata la potentialul maxim. Eu fac cam asa
Luni: piept+bicicleta
Marti: cvadriceps+ biceps femural+ gambe(undeori gambele le mai fac si in alta zi) dupa alerg ceva timp, la mine la sala nu este banda de alergat
Miercuri: biceps+ antebrat+abdomen
Joi: Deltoizi+triceps(mai mult lucrez deltoizi(umeri), tricepsul il mai las mai usor, fiindca de multe ori lucrez umeri ff intens si mai fac si acasa triceps)
Vineri:trapez, dorsali, lombari
Sambata:biceps(acasa, mai exact tractiuni)
Duminica: triceps(acasa, flotari pentru triceps).
Nu stiu dc iei toate suplimentele acelea, ele contin exact ceea ce contine si un plan alimentar bun, cauta pe internet si tu pentru restul. Apropo, la orice muschi poti sa te uiti pe google dupa diferite exerciti si sa le faci dupa bunul plac intro oarecare masura, mai ma intrebi daca ai neclaritati, scuze pentru cum am scris sunt sigur ca am multe greseli, dar o fost mult de scris si sunt grabit.

| benga94 explică (pentru MineIsLikeABridge):

Nu am specificat, dorsali fac joia cind fac triceps incep cu dorsali la hectometru, lombari fac hiperextensii la banca asta fac vinerea cind fac si umeri, nu imi place sa fac aplecari cu faltera la ceafa, la piept fac ce am zis si mai fac si la aparatul ala pentru piept altceva pentru piept nu prea ai avea ce sa faci sau cel putin nu stiu eu cam asta ar fi antrenamentul

| Cosmin86 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Programul tauy nu pare foarte ok, biceps de 2 ori pe saptamana? vrei sa ai bicepsii mici?

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru Cosmin86):

Depinde de la om la om, mie imi merge foarte bine facand biceps de 2 ori pe saptamana, miercuri il fac la sala, tot ce trebuie, duminica tractiuni cu priza scurta pentru biceps. si cateva flexi hammer cu o gantera de 10kg si la fel si la triceps, cand ii lucrez acasa nu fac foarte mare lucru, flotari, si cu gantera
Imi merge bine deocamdata, orice critica e binevenita big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Da, iti merge bine ca al doilea antrenament e unul lejer, unde nu folosesti nici 50 % din capacitatea muschiului happy

eu prefer un antrenament intens, 100 %, apoi gata. si spatele in lucrez tot in ziua de biceps, ca sa nu-l lucrez a doua oara nici macar indirect

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru benga94):

Faci si cum doresti, dar depinde de tine sa iei initiativa, citeste pe internet, ca si eu de acolo am invatat, nu mai lua ce iti dau alti, creeaza tu ceva, dar numai dupa ce te-ai documentat.