| BogdanDavidZ a întrebat:

Ce recomandati pentru a mari rezistenta la efort? Jogging sau alergat?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Din câte scrie acolo diferența nu e prea clară nici pentru autor, însă pare a fi una așa că îmi cer scuze.
Aș spune că, pentru a căpăta rezistență la efort, trebuie să practici alergarea de rezistență. Acest tip de alergare se face pe distanțe lungi, cel puțin 10 km pe zi și vei fi în formă în cel mai scurt timp.
Nu pot să îți spun despre ritmul pe care trebuie să-l ai pentru că fie care are un ritm diferit de alergat, însă trebuie să înveți cum să-ți dozezi efortul pentru a rezista cât mai mult timp.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da frumos esti mălaughing

| gabicoo a răspuns:

Zapping!
winking

| Brizbriz a răspuns:

Palarie intr-un picior sau ciupearca?

| mastadont a răspuns:

Și jogging și alergat, 2 în 1 LOL.
O fi vreo glumă întrebarea asta sau chiar nu știi că ambele înseamnă același lucru?

| BogdanDavidZ explică (pentru mastadont):

Https://www.machomen.ro/diferenta-dintre-jogging-si-alergare O fi vreo gluma sau nu stii tu diferenta?

| AnastasiaK a răspuns (pentru BogdanDavidZ):

Sper ca stii ca ai venit in sprijinul afirmatiei tale cu un articol scris de un necunoscut...la propriu, nici macar nu s-a semnat pe acolo, daca are sau nu studii in domeniu nu stau sa mă întreb. Oricum articolul e gresit din punctul in care sustine ca la alergare, față de mers, miscarea difera din cauza vitezei. Total fals, putem avea mers mai rapid decat alergarea si putem avea alergare pe loc, nu viteza le diferențiază, ci biomecanica. In alergare avem ceea ce se numește "fază de zbor", asta e diferența, atât, nimic altceva. Iar joggingul e doar o denumire pe care au dat-o unii alergării în tempo moderat. Deci intrebarea ta era, presupun, ce viteza de alergare este indicata pentru a creste rezistenta, iar aici raspunsul este că exista mai multe tipuri de rezistență, asa ca vizezi tipul de efort care te intereseaza pe tine.

Vad ca cineva mai sus a facut si greseala sa ierarhizeze tipurile de alergare, punand alergarea de viteza ca nivel dificil si alergarea de rezistenta ca nivel avansat. O imbecilitate enorma, n-au legatura. Exista alergatori de viteza care n-au rezistenta si viceversa.

Repet, tu trebuie sa antrenezi exact ce te intereseaza. De exemplu, daca vrei sa alergi 1km in 4min, asta antrenezi, distanțe de 1-2km in tempo necesar. Daca nu poti din prima, incepi de unde poti si o iei progresiv. Dar degeaba alergi tu 20km incet ca dupa sunt sanse mari sa nu scoti 1km in timpul necesar. La fel cum degeaba te-ai apuca sa faci sprinturi de 50m ca dupa s-ar putea sa te trezesti ca nu rezisti sa alergi 1km.

| mastadont a răspuns (pentru BogdanDavidZ):

Din câte scrie acolo diferența nu e prea clară nici pentru autor, însă pare a fi una așa că îmi cer scuze.
Aș spune că, pentru a căpăta rezistență la efort, trebuie să practici alergarea de rezistență. Acest tip de alergare se face pe distanțe lungi, cel puțin 10 km pe zi și vei fi în formă în cel mai scurt timp.
Nu pot să îți spun despre ritmul pe care trebuie să-l ai pentru că fie care are un ritm diferit de alergat, însă trebuie să înveți cum să-ți dozezi efortul pentru a rezista cât mai mult timp.

| SingleForOne a răspuns:

Jogging este mai mult pentru incalzire,
alergarea este un nivel mediu,
alergarea de rezistenta (cum a mai spus cineva mai sus) este un nivel avansat
alergarea sprint, la viteza mare, pe cat mai mult timp, este un nivel dificil
alergarea sprint sau de rezistenta + slalom, urcat si coborat scari, trecand de colturi, sari peste balustrade, etc, atunci este un nivel extrem de dificil.

| Anyo1988 a răspuns:

Far suparare dar din cate stiu eu jogging vine din englza si inseamna pas alergator deci este cam acelasi lucru cu alergarea happy iar legat de marirea rezistentei practica este cel mai bun lucru pe care il poti face, exercitiul este cheia maririi rezistentei totul este pana treci pragul de rezistenta apoi va incepe sa fie tot mai usor ce inseamna asta ..inseamna sa alergi pana nu mai poti si inca putin. Eu merg de obicei cu bicla si este acelasi lucru si la mine pentru a putea face distante mari fac cat pot si inca putin de fiecare daca cand ies ...in urma cu cativa ani abia faceam 2 km deoarece nu mai iesisem de ani buni ...insa dupa cateva luni de exercitiu saptamanal am ajuns la un momentdat sa fac 50km pe zi fara sa obosesc este poate greu de crezut nici mie nu imi venea sa cred cand am ajuns la 50 km dar asta este adevarul. Treci pragul de rezistenta de fiecare data si astfel se mareste. Mult succes

| Romeo666 a răspuns:

Salut.Iti recomand un Job Full-Time la Glovo pe Bicicleta.Crede-ma ca bagi 50-100 de kilometri pe zi si nu iti mai trebuie sa dai bani la sala. Faci bani si faci si miscare

| BogdanDavidZ explică (pentru Romeo666):

Am nevoie sa imi maresc rezistenta pentru traseul la politie, nu am timpul necesar sa lucrez la Glovo laughing