| vlad_2771 a întrebat:

Ce regim alimentar pentru a pune in masa musculara stiti? Dar daca dupa fiecare masa fac abdomene si flotarie e bine?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. Ai nevoie de 4-5 mese, dintre care cele mai importante :

- micul dejun : proteine, carbohidrati complecsi, grasimi sanatoase
- masa pre-antrenament ( cu 2 ore inainte de antrenamnet ) bogata in carbohidrati, dar si cu ceva proteine
- masa post-antrenament, la 30-60 de minute dupa antrenament, OBLIGATORIU multe proteine si carbohidrati
- cina : proteine cu absorbtie lenta ( de preferat caseina ) si legume.

Ai nevoie de 2 grame de proteine / kg-corp zilnic.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume
carbohidrati = orez, cartofi, quinoa, paste, brocoli, etc.
grasimi sanatoase = masline, nuci, alune, etc.

Daca dupa fiecare masa faci abdomene si flotari = dezvoltare mai lenta.

In sportul asta mai des = mai prost.

Daca iti lucrezi pieptul de 3 ori pe saptamana o sa-l mult mai PROST dezvoltat decat cineva care il lucreaza o singura data pe saptamana.

Lucreaza 1 grupa pe saptamana daca vrei progrese adevarate, evident, LA SALA.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Te sustin deplin. abdomenul de 3 ori pe saptamana e arhi-suficient pentru ca sa creasca bine. totusi eu fac flotari in fiecare seara inainte de culcare pe o aplicatie de android foarte bine gandita, si simt ca la sala la antrenamente parca merge mai bine. in sensul ca fac flotari zilnic de cam 10 zile si la antrenament la piept si brate la greutatile folosite pana acum pot face in medie 5 repetari mai mult/serie, ceea ce m-a facut sa maresc greutatile la grupele respective. deeeci, personal, sunt de acord cu flotarile facute zilnic, inainte de culcare sau dimineata inainte de micul dejun in 5 serii, zilnic crescand repetarile pe serie cu 1. flotarile pana dai cu fruntea de sol, facute incet. pauza intre serii 120 secunde (la 60 obosesc repede, mai ales ca sunt 5 serii, 120 mi se pare perfect).

9 răspunsuri:
| Miruna83 a răspuns:

Uite aici un articol care ar putea sa te ajute! Succes!
http://sanatate.acasa.ro/......12057.html

| RobY99Monster a răspuns:

Trebuie sa mamanci multe legume si fructe dar si caren sa nu crezi ca daca esti sportiv nu trebuie sa mamanci carne chiar daca aceasta are ceva grasimi se poate dar nu orice tip de carne cele mai bune sunt cea de peste si de pui in combinatie cu niste exerciti fac foarte bine pentru musculatura dar nu imediat dupa ce ai mancat ai si facut exercitii fizice...trebuie sa te odihnesti putin apoi poti trece la treaba... Funda?big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobY99Monster):

Alt copil mic. Incearca sa nu mai dai sfaturi retardate.

multe legume si fructe = sfat RETARDAT

| RobY99Monster a răspuns:

Cosmine meri si bateti coasa...pun pariu ca tu esti voleibalist si ai dieta asa-i mai vedem noi cine are dreptate

| coszma19 a răspuns:

Mananca legume, fructe, cat mai natural, mere, cirese au 3 vit si 6 minerale, spanacul are ceva proteine. etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru coszma19):

Alt sfat mai putin cretin puteai sa dai? Cu ce naiba te ajuta legume si fructe? Asta zic toti idiotii care HABAR NU AU de nutritie

| coszma19 a răspuns:

Ce am zis gresit fructe si legume si putina carne pentru ca exercitile stie si el sa faca de ex: flotari, flotarile le faci incet cat sa ajungi pieptul la sol cu cat mai multe cu atat mai bine, si cu nutritia cum ai zis nu sti mai bine ca mine eu sunt baiat crescut la tara si stiu ce e sa mananci sanatos eu mank fructe si legume de la mine din curte nu toate fructele si legumele vaccinate sa fie doar mari si restul seci. de ex rosile care e diserenta dintre cele din magazine si cele din curte? nu ma laud
da e am un corp ce alti la sala nu poate doar cu ce iau iei steroizi. eu am muncit la 23 de ani cat nu a muncit toata familia ta si stiu ce sa manac pot avea energie toata ziua.
- respecta sa fi respectat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru coszma19):

Cand vrei muschi ai nevoie in primul rand de proteine. Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate.

Primul lucru pe care il faci cand te apuci de sala, maresti cantitatea de carne. ( Oncescu cand se pregatea pentru campionatul mondial de skandenberg manca si 5 kg de carne intr-o zi ).

Iar cu flotari si altele de genul pierzi vremea, nu asa se pun muschi, pentru muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, nu numarul de repetari.

Si stai tu linistit, ca poti sa ai corp ca aia de la sala fara steroizi, DAR :

- multa carne, 5 mese pe zi si la fiecare ai carne ( sau alta sursa de proteine : branza, oua, lactate )
- e ok si fructe si legume, dar mai putine
- suplimente
- antrenamnet cu GREUTATI, nu pierdere de timp cu flotari si alte antrenamente de copii mici.

Mai documenteaza-te.

P.S. : da si tu reply pe mesaj, sa primeasca si utilizatorul notificare cand raspunzi