| marilux a întrebat:

Ce să aleg dintre înot și sală? Sunt fată.
Eu vreau să îmi tonifiez corpul, întăresc mușchii (mai ales cei din partea posterioului) și poate să mă mai înalț puțin (am 1, 61, 17 ani). Voi ce ziceti să fac?

27 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"înalț puțin" EGAL CAT CUPRINDE: inot

sala e cu greutati, greutatile apasa pe tine, inotul in schimb nu face asta deloc si foloseste tot muschii corpului

| Anonimus0303 a răspuns:

Alege înotul

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Sportul nu inalta. E un mit urban.

| aXy99 a răspuns:

Daca vrei sa iti dezvolti musculatura fundului si picioarelor, atunci fa sala, inotul nu te va ajuta la asta.
Ai putea sa le combini.

| Cococool173 a răspuns:

Sincer,eu fac inot de 1 an, ma simt foarte in forma.am facut si sala dar, era foarte greu, TRANSPIRATIE, CHESTII.Inotul Are doua chestii bune
1.SANATATE PLUS SLABIRE
2. DISTRACTIE
Sala este o pierdere de timp care, parerea mea, este o pierdere de joc.
Inotul este foarte bun avean 45 de kg, am fost la sala un an, am slabit 3 kg,
La inot am fost TOT un an, in aceeasi foarte, am slabit 7 kg.
Plus ca ma simteam bine si sanatoasa

Bula
| Bula a răspuns:

La o fata, cel mai frumos corp se formeaza combinand inotul cu tenis de camp - cate 2 x 2-3 ore saptamanal din fiecare. happy

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Tot ce faci la inot si tenis poti face si la sala, trebuie doar sa iti creezi antrenamentul potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege sala

Bula
| Bula a răspuns (pentru aXy99):

La inot si la tenis faci miscari multmai complexe si naturale, astfel corpul se regleaza mai uniform.
Asfel se regleaza un corp "feminin" cu linii frumoase.

La sala faci seturi de exercitii stabilite, dirijate, care antreneaza doar grupuri de muschi tinta.
Fetele care fac sala devin musculoase, dar corpul lor devine asfel mai "masculin".

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Confunzi culturismul cu fitnessul.
Tenisul in general duce da dezvoltarea asimetrica a bratelor, pieptului si umerilor. Partea cu bratul indemanatic, unde tii racheta devine mai dezvoltata. Ca sa nu fie prea evident asta, ce crezi, tot cu sala se compenseaza.
Inotul face muschi "lungi" si spate lat, adica exact ce nu prea isi doresc femeile.
Asa ca, pentru ce vrea ea, tot sala e cea mai buna, dar programe de tonifiere, nu de crestere a masa musculara.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Am doua fete vecine care au umblat la sala timp de un an, nu au fost multumite de rezultat, dupa care au inceput inotul si tenisul si acum au corpuri de invidiat!
Toate astea in decurs de 3 (1+2) ani.

| Adry05 a răspuns:

Aș zice înot dar la vârsta ta slabe șanse spre imposibil să te mai înalți.
ambele fac asta dar înotu mi se pare mai relaxant plus că e util să știi să înoți

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cococool173):

Sala e o pierdere de timp? Really? Aproape orice sportiv face si sala pe langa antrenamentul specific...ma rog, nu stiu de ce ma astept sa stie asta una care are argumente precum "era foarte greu, TRANSPIRATIE, CHESTII" laughing

Dar ca idee, pentru orice inseamna tonifiere, modelare a corpului, etc, raspunsul este SALA! Este singura la care ai control asupra modului in care se dezvolta musculatura. Pana si numele iti sugereaza "body building". La restul sporturilor se dezvolta anumite zone specifice, doar la sala alegi tu exact ce, cum si cat antrenezi.

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Este cat se poate de fals, nu ai habar cum functioneaza organismul si cum reactioneaza la diferiti stimuli laughing
Mie nu imi place cum arata tenismenele. Unele sunt mai musculoase decat majoritatea fetelor care fac sala, pentru ca, vezi tu, chiar daca sunt diferite miscarile la tenis, se aplica multa forta si devin exercitii de hipertrofie musculara.

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

"Am doua fete vecine care au umblat la sala timp de un an, nu au fost multumite de rezultat"
Asta pentru ca alimentatia conteaza in proportie de 90% cand vine vorba de cum arata corpul tau. Daca nu stii cat si ce sa mananci, faci degeaba sala.

| aXy99 a răspuns (pentru Holiday):

Ai mare dreptate in prima parte a raspunsului.
Daaar, la final m-ai bagat in ceata.
"dar programe de tonifiere, nu de crestere a masa musculara."
Care este diferenta?! Tonusul muscular este starea permanenta de contractie a muschilor, iar asta se dezvolta odata cu hipertrofia musculara.

| Holiday a răspuns (pentru aXy99):

Culmea ca nu e asa. Iar exemplul cel mai bun sunt alergatorii de maraton, care au picioarele ca niste scobitori, desi le folosesc la greu.

https://therunnereclectic.files.wordpress.com/2015/04/2015_baa_mar_men.jpg

| aXy99 a răspuns (pentru Holiday):

Da, dar cum le folosesc?! Le folosesc pentru anduranta, muschii de abia sunt folositi, ia uita-te la picioarele sprinterilor. Usain Bolt spre exemplu, desi e inalt, are niste picioare impresionante, deoarece folosesti mai multa forta la sprinturi decat la maratoane.

| Holiday a răspuns (pentru aXy99):

Exact ce am spus mai sus. Depinde de TIPUL de antrenament.
Ca principiu general, tonifierea si evidentierea muschilor se face cu greutati mici, sau fara, dar repetari multe, iar cresterea in masa cu greutati mari si serii scurte (oricum nu poti face multe cu greutati mari).

| aXy99 a răspuns (pentru Holiday):

Nu este deloc ce ai scris mai sus. Ce intelegi tu prin tonifiere?

| Holiday a răspuns (pentru aXy99):

TONIFICÁ, tonific, vb. I. Tranz. A întări, a fortifica un țesut, un organ, un organism. – După fr. tonifier.

sursa: DEX '09 (2009)

| aXy99 a răspuns (pentru Holiday):

Deci e vorba de intarit. Este partial adevarat, am spus mai devreme ce inseamna tonus muscular. Mie nu mi separe ca iti poti intari muschii fara sa faci hipertrofie, dar nu am testat, deci e posibil sa ma insel. Oricum, ca fata, ce e rau in a creste putin in masa musculara? Si asa e foarte greu s-o faci, deci n-o sa ajunga nicio fata normala sa arate masculin de la sala. Doar daca ia steroizi, dar asta e complet alta treaba.

| mentholinks a răspuns:

Inot, e foarte bun fiindca dai mult din maini, picioare, fund, solduri, practic iti antrenezi toti muschii. Bine, nici sa nu exagerezi. Merge si fitness, nu sala de ridicat greutati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cococool173):

La 45 kg tu ar trebui sa te gandesti cum pui pe tine, nu cum dai jos.

| RAY a răspuns:

Inotul poate duce la cresterea masei musculare,mai ales daca faci canotaj,este extrem de sanatos,cardio este foarte bun pentru ca lucrezi cu tot corpul mai ales HIT,poti face si acasa, recomandarea mea este sa faci ce iti place tie,eu as face sala si inot,o zi sala,o zi inot,nu trebuie sa facem un singur lucru mereu ca ne plictisim, poti ridica greutati la sala, tu fiind fata care este recomandat, poti face karate sa te aperi de alti, poti face multe

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Fetele au mai multa grasime, ridicarea greutăților este extrem de benefica pentru ele, creste rata metabolica, fac masa musculara mai mult

| RobertMoon a răspuns:

Inotul e pierdere de timp daca vrei sa-ti modelezi corpul, du-te la sala ca acolo iti intaresti si dezvolti orice muschi vrei.