| Scesar a întrebat:

Ce sa mănânc lipsit de carbohidrați și zahăr astfel incat sa slăbesc și să nu îmi pierd masa musculara? N-am ce proteine sa mănânc,care sa se incadreze. Și carne și ouă chiar nu pot manca zilnic, sunt singurele care nu ai carbohidrați

2 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Carbohidratul este sursa principala de energie a organismului, nu trebuie sa mananci mese lipsite in totalitate de carbohidrati, trebuie sa mananci doar in deficit caloric si sa iti iei cam 1.5-2g proteina/kg.

| kameliae a răspuns:

Dupa cum a spus si raMLesS,este necesara includerea in alimentatie a carbohidratilor(dar si de zahar de calitate,precum cel din fructe(fructoza)). Apropo, proteine poti lua si din naut, fasole, linte etc.(au proteine + fibre de calitate)
Iti recomand sa te documentezi foarte bine inainte de a urma anumite diete.
Pentru a slabi, e suficient sa mananci mai putin decat de obicei(cu cateva sute de calorii in minus(200-300,depinde de cat mananci tu zilnic)=deficit caloric(ma repet:dupa cum a spus raMLesS)
Nu uita ca avem doar o viata pe acest pamant, asa ca traieste o la maxim! Succes in viata!