| Adw a întrebat:

Daca fac sala pentru a-mi creste masa musculara si pentru a slabi trebuie sa tin un anumit regim? De exemplu pentru "a face muschi" trebuie sa mananc proteine (carne, oua, lactate). Chiar si daca mananc aceste alimente zilnic pot sa slabesc si in acelasi timp sa imi creasca masa musculara? Sau din contra ma ingras? Iar daca tin regim si fac sala n-o sa-mi pot creste masa musculare si presupun ca n-o sa am nici forta sa mai lucrez la aparate. Dau funda pentru un raspuns bun

3 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Pentru a creste masa musculara poti sa faci sala si sa iei si suplimente nutritive nu stiu exact cum se numesc pastile prafuri care se dizolva in apa poti intreba instructorul si pentru a slabi trebuie un regim cat de cat fara grasimi si respectand mesele zilnice iar dupa ora 5 nu mai trebuie sa mananci nimic. poti sa faci si abdomene la sala sau alte exercitii pe langa cele pentru forta. Funda? Te rog. Mersi

| Cosmin86 a răspuns:

Nu poti sa slabesti si sa faci masa musculara in acelasi timp, o ciclizare a perioadelor este necesara.
Intai faci masa ( pui muschi + grasime ), sa zicem 3 sau 6 luni. Apoi 1-2 luni faci definire, adica arzi grasimea.
Atentie, mereu sa consumi proteine, inclusiv la definire, ca altfel arzi si muschiul odata cu grasimea.

Si intr-un final o sa ai muschi fara grasime, ca asta doresti

| vlad7999 a răspuns:

Casa faci muschi trebuie sa mananci multe produse bogate in proteine iar daca ti regim si tragi de fiare degeaba mai tragi ca slabesti ca o scandura