| relmafu a întrebat:

Ce se intampla daca eu de felul meu nu am prea facut sport si acum vreau sa fac foarte mult sport dintr-o data..adica alergat si dimineata si seara si mers la sala?

Răspuns Câştigător
| RamCharan11 a răspuns:

REGULA 1
MANANCA
De multe ori sunt intrebat: "Cum pun masa musculara?", mereu le raspund cu o intrebare: "Ce mananci?" 9 din 10 cazuri spun ca mananca prost (junk food). In idealul tau de a pune masa musculara ai nevoie sa mananci, in asa fel incat sa creezi un surplus de calorii. Asta nu inseamna ca trebuie sa mananci tot ce prinzi, ci doar suficient cat corpul tau sa utilizeze la antrenamentul la sala.
REGULA 2
MANANCA CORECT
Asigurati-va ca alimentele pe care le consumati sunt o alegere sanatoasa.Alege proteina sanatoasa din carne, spre exemplu: curcan,pui,peste,carne de vita,lapte degresat, albus de ou si branzeturi usoare. Baga carbohidrati cum ar fi: cereale, ovaz, orez, paste, fructe si legume.
REGULA 3
MANANCA DES
Cel mai bine este sa mananci frecvent cu majoritatea meselor constand in alimente cat mai naturale si cat mai fresh, eventual un shake maxim 2 pe langa mese.
REGULA 4
ANTRENEAZA-TE
Nu vei castiga masa musculara daca nu te vei antrena, asta este sigur. Nu iti pot spune de cate ori am vazut prin sala oameni care veneau si se jucau pe telefon sau butonau televizorul ca la ei acasa. La sala mergi sa te antrenezi nu sa pierzi timpul, daca vrei sa pierzi timpul du-te in alta parte. Sunt foarte multi oameni care spun ca au incercat o sumedenie de diete, suplimente si degeaba. Au venit si "s-au jucat" in loc "sa traga da ei". Multi dintre cei ce vin la sala sunt acolo doar asa "ca sa fie", sa mai socializeze. La sala vii sa "lucrezi" nu sa te relaxezi, vii cu un obiectiv si nu te lasi pana nu il atingi si atunci cand l-ai atins il dobori, punand alt obiectiv care te va face mai puternic, mai rapid, mai mare.
REGULA 5
ANTRENEAZA-TE DESTEPT
Nu incerca sa te antrenezi dupa "ureche". Nu te antrena de nebun, nu lucra doar o grupa de muschi, stiu multi care vor piept+brate (doar biceps stiu ei ca conteaza) + putin spate = IDEALUL LOR. GRESIT! Pentru a fi frumos ochiului, lumii este indicat si de preferat sa lucrezi tot corpul. Cauta un program de antrenament vezi daca functioneaza pentru tine, dupa 2-3 luni schimba-l si tot asa, la fiecare 2-3 luni trebuie sa vii cu ceva nou. Corpul uman este mult mai destept decat credem noi. Se adapteaza usor schimbarilor si astfel nu vei mai creste in masa musculara, de aici necesitatea schimbarii antrenamentului la fiecare 2-3 luni.
REGULA 6
LASA EGO-UL LA USA
Cat de mult impingi la piept? Pe cine intereseaza? Nu trebuie sa fii puternic doar la o grupa, trebuie sa ai un corp puternic per total, nu doar o grupa sa fie idealul. Idealul tau este sa iti depasesti limitele actuale pas cu pas, exact cum un bebelus face pasi in viata asa sa faci si tu la sala. Nu conteaza ca la piept pui o greutate de 1.25 kg atat timp cat cresti esti pe drumul cel bun pentru a atinge idealul de a creste in masa musculara.Ego-urile si "prostia" te pot uneori rani, accidenta si recuperarea va fi lunga si dureroasa. Asa ca ai grija.
REGULA 7
ALEGE BINE SUPLIMENTELE
In ziua de azi suntem invadati de reclame la suplimente. Un supliment trebuie sa fie exact cum zice si DEX-ul : "SUPLIMÉNT, suplimente, s.n. 1. Ceea ce se adaugă la ceva pentru a-l completa sau pentru a suplini o lipsă." Ceva care completeaza. El trebuie sa completeze masa ta, nu sa iti fie masa, sa tina loc de alimente.
REGULA 8
ODIHNESTETE
Vei creste atunci cand esti odihnit. Acest lucru inseamna sa dormi 8 ore noaptea. Atunci cand dormi corpul tau se repara si in acest fel cresti in masa musculara. Lipsa somnului nu este recomandata atunci cand vrem sa crestem in masa musculara.
REGULA 9
CAUTA INFORMATII
Cauta informatii despre antrenamente, regimuri, suplimente tot ce iti trebuie sa stii pentru a fi in forma maxima. Doar pentru ca este scris nu inseamna ca este o regula de aur. Mereu tinde sa inveti mai mult.
REGULA 10
DISTREAZA-TE
Nu sta timorat la sala, incearca sa te distrezi. Pune un zambet in ceea ce faci, altfel va trece antrenamentul. Nu uita sa iti chemi si prietenii la sala sa se antreneze cu tine.

| relmafu explică (pentru RamCharan11):

Multumesc mult Paul!

| Moonlight15 a răspuns (pentru RamCharan11):

Ce te mira? Am in sala care stau cate 2-3 ore ca sa termina o amarata de zi de piept! Si ma intreb... pentru ce naiba dai 70 de lei pe abonament? Ca sa stai pe facebook?

| RamCharan11 a răspuns (pentru relmafu):

Cu placere!

| RamCharan11 a răspuns (pentru Moonlight15):

Ba nu neaparat, poti face si acasa, dar mai eficient e la sala, doar sa te tii de treaba.

5 răspunsuri:
| FollowMeNow a răspuns:

Te suprasoliciti degeaba, ia-o mai usor, degeaba tragi tare daca nu te odihnesti sa iti recuperezi masa musculara...