| Ropidox a întrebat:

Buna Seara TPU! Am 15 ani jumate si 1.73 si astazi am fost la sala pentru prima data! Am alergat pe banda in jur de 20 de minute dupa care am facut abdomene, si multe alte exercitii de tot felul printre care, am facut si pentru umeri nu am ridicat greutati mari dar ma doare foarte tare spatele! Credeti ca asta imi afecteaza cresterea? Vreau sa slabesc si sa fac si muschi (la sala), dar sa nu imi afecteze cresterea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreypanter a răspuns:

Salut! Nu iti afecteaza cresterea atat timp cat nu faci haltere adica acelea care le ridici cum sunt astea:http://www.youtube.com/watch?v=sWKxRWQTmVg...Doar astea iti afecteaza cresterea cele care implica coloana si abdomenele sau alergatul la banda nu si ganterele si exercitiile sunt foarte bune pentru tine continua sa mergi la sala eu asa voi face pentru ca trebuie sa mi faci si eu muschi si sa imi fac bila:DDaca ti am fost de ajutor da mi si mie funda te rog sa fie primul meu raspuns castigator:))=))

3 răspunsuri:
| Flaviius87 a răspuns:

Cel mai indicat la varsta ta este sa faci exercitii cu greutatea corpului, dar trebuie retinut faptul ca toate pornesc de de la usor la greu, de la simplu la complex...nu trebuie sa te infigi in aparatele alea dintr-o data! ia-la usor si fa-ti un program simplu la inceput!
Succes!

| asdasdsada a răspuns:

Daca ridici greutati peste cap iti afecteaza si daca ridici la piept si alea mai bine iei gantere de maini si nu le ridici peste

| Iepurila a răspuns:

Mai copile. Stai linistit. Nu te apuci de sala. Adica forta... Pana nu ajung oasele mai inspre maturizare. Esti mic. Si oasele tale sunt moi... Ar trebui sa stai linistit. Sa faci, cum zicea Flavius, exercitii cu greutatea corpului ca sa nu afectezi cresterea. La 17-18 ani daca te apuci de sala o sa vezi ca e mai bine. Crede-ma.happy