| RMG a întrebat:

Ce sport de vara care sa ma ajute sa cresc in inaltime imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Angelique a răspuns:

Baschetul:
Daca vrei sa cresti ceva mai mult in inaltime, intre 6 si 10 centimetri, trebuie sa intri in sala de sport si sa te pui pe treaba. Sariturile in inaltime declanseaza o reactie naturala de intindere a oaselor, care devin mai puternice si se pot lungi cu cativa centimentri. Mai mult, daca nu ai mai facut exercitii sport pana acum, cresterea in inaltime va fi cu adevarat mare.
P.S. daca nu esti pasionata de baschet, poti opta pentru handbal sau volei. Sunt foarte asemenatoare baschetului in ceea ce priveste capacitatea de alungire a oaselor. Stretchingul
La acest capitol, exista mai multe exercitii de intindere care pot sa reduca presiunea acumulata in spatiul dintre vertebre, lucru care duce automat la o crestere in inaltime. Printre acestea, se numara cobra, pisica, leaganul, rasucirile, atarnatul de o bara, inotul pe uscat.
Sfat: in timp ce practici aceste exercitii, incearca sa iti mentii corpul cat de relaxat posibil si sa le repeti de 3 ori.
Mersul pe bicicleta

In privinta oaselor picioarelor, alungirea lor este foarte posibila prin pedalare. Mersul pe bicicleta iti intareste sistemul circulator, lucru ce permite o circulatie mai buna a nutrientilor si a HGH - hormonului uman de crestere.

Atunci cand pedalezi, iti intinzi piciorul si automat, intregul corp. Tine cont totusi de faptul ca piciorul trebuie sa fie pozitionat drept pe pedala, iar spatele trebuie sa fie drept, si nu in pozitia de cursa, aplecat in fata.
Sfat: ridica-ti scaunul atat de sus cat sa iti permita pozitionarea corecta a piciorului pe pedala si mentirea dreapta a spatelui. Pe masura ce ti se alungeste corpul, ridica-l treptat din ce in ce mai sus, pana te obisnuiesti cu noua inaltime.
Sper ca te-am ajutat!happy

15 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Inotul, baschetul, atletismul

| Cosminovici18 a răspuns:

Innotul si baschetul!

| DeeaMarry a răspuns:

Inotul happy.

| Anonima264 a răspuns:

Volei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai implinit inca 20 de ani si nu ti s-au inchis cartilajele, cresterea in inaltime poate fi stimulata. Principalele oase la care trebuie sa lucrezi sunt coloana vertebrala si picioarele. Acestea au capacitatea de a-ti creste statura prin faptul ca sunt indeajuns de flexibile cat sa fie intinse, printr-o pozitie corecta si prin exercitii.

Fara doar si poate, inotul ajuta la o dezvoltarea armonioasa a corpului. In plus, acesta este cunoscut ca unul dintre cele mai eficiente exercitii de stretching pentru coloana vertebrala si pentru intreaga musculatura. Ba mai mult, unii oameni il considera drept cel mai bun exercitiu de intindere din perspectiva cresterii in inaltime.

| SmokeyEye a răspuns:

Niciunul

| SmokeyEye a răspuns (pentru SmokeyEye):

Faci sport de placere, sau pentru musculatura.Asta inseamna dezvoltare latitudinala nu longitudinala. Spor la alergat,inotat,sarit,batut mingea, sau ce o sa mai faci vara asta. te asigur ca si daca stai in pat la tv, mananci si dormi, toata vara, vei creste la fel de mult. Bebelasii beau lapte si dorm toata ziua, si cresc in 2 ani cat tu in 10, fara sa faca baschet! Nu te mai lua dupa mituri.

| Peter28 a răspuns:

Baschetul.

| sCzKun a răspuns:

Eu ti-as recomanda inotul, este un sport foarte sanatos, te ajuta sa te dezvolti corect, ordonat si cum tot este vara, te racoresti, iti aduce o stare de bine, diminuarea stresului (factor care influenteaza dezvoltarea corpului), dar poti opta si la alte sporturi, cum ar fi volei, baschet, dar sunt mai "calduroase" sa zic asa, deoarece, de la efort, te incalzesti, iar aici intervine si soarele care este favorabil caldurii.
Depinde de tine, ce te pasioneaza, cere parerea prietenilor, rudelor si afla chiar tu ceea ce ti se potriveste!
Succes!

| RMG explică:

Multumesc mult tuturor, dar ce parere aveti de suplimentele pentru crestere?

| Angelique a răspuns (pentru RMG):

Nu ti le recomand pentru ca pe termen lung distrug organismul :-

| RMG explică:

Cand spui ca distrug organismul, la ce fel de distrugeri te referi?

| Angelique a răspuns (pentru RMG):

La faptul ca au efect de bumerang si ne sleiesc de puteri.

| Grove1234567890 a răspuns:

Buna! Eu ti-as recomanda voleiul, inotul sau handbalul. Am o prietena, Bianca care practica volei.e a 7-a si are mai mult de 1.65! Sper ca te-am ajutat! :*

| Coco14 a răspuns:

Eu zic ca cea mai buna idee este inotul, deoarece te mai si racoresti.in al doilea rand mai inveti si sa inoti... ceea ce te va ajuta candva