| Shukacu a întrebat:

Ce stil de lupta e mai bun ca karate?
Ce stil de lupta e mai bun ca boxu?
Care este cel mai bun stil de lupte si pe care mi-l recomandati?

41 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Eu iti recomand stilul FuThai.

| Cosmin86 a răspuns:

Depinde de stil, toate sunt bune, fiecare in felul lui.

favoritul meu e muay thai

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Krav Maga.
Am vazut un documentar.
Stiu ca o regula esentiala este:
Daca esti jos, mori. Stai in picioare.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Karate e foarte bun Taicuando si la box e bun KingBox, totusi eu iti recomand KingBox, e mult mai bun.

| k1fighter a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Kick-box nu "KingBox„ si se scrie "taekwondo" nu "taicuando".

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru k1fighter):

No ce sa zic, cate ore ai cautat pe google ca sa gasesti cum se scrie?

| k1fighter a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Sunt din domeniu si stiu cum se scrie fiecare in partehappy Am vrut sa te ajut, nu mi-o lua in nume de rau, ok?

| Reek54 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Se numeste kickbox.

| Shukacu explică (pentru Reek54):

L-a mai corectat cineva!

| Reek54 a răspuns (pentru Shukacu):

Da, dar cand l-am corectat eu, nu vazusem, probabil ca intrau multe raspunsuri in acelasi timp si a durat mai mult procesarea.

| SongokuJR a răspuns:

Krav Maga; eu il practic de aproape 9 ani si te invata sa te aperi cu tot ce iti da naturalaughing Adica sticle de apa, umbrele, bete, sau doar prin a folosi mainile si picioarele, te invata tehnici si prize, ce si cum sa faci cand esti prins la poadea sau intr-o situatie dificila(1vs3); etc... Sper ca ti-am fost de folos fundita?big grin

| Shukacu explică (pentru SongokuJR):

De unde esti?

| SongokuJR a răspuns (pentru Shukacu):

Din Bucuresti

| Shukacu explică (pentru SongokuJR):

Ok dar imi zici si mie localitatea cam pe unde se afla?

| SongokuJR a răspuns (pentru Shukacu):

Fii atent, clubul este prin valea oltului(cateva statii mai sus de Ghencea) dar ca sa aflii mai multe scrie pe google Federatia Romana De Krav Maga si vei gasi acolo informatii despre club antrenamente etcwinking

| razvy717 a răspuns (pentru SongokuJR):

Unde il practici? eu as vrea sa ma apuc dar in Timisoara nu cred ca este

| SongokuJR a răspuns (pentru razvy717):

Nu nu credsad Sry

| k1fighter a răspuns:

Nu conteaza stilul, conteaza sportivul. Daca esti campion la box normal ca il bati pe un incepator de la karate.

| Shukacu explică:

Daca e cineva din Bucuresti sa-mi zica pe unde se afla.

| GrigMatei a răspuns:

Cel mai bun stil de karate e jiu-jitsu.Cel mai bun stil de lupta este muay thai

| Licurici_2266 a răspuns:

Eu practic de aproximativ 10 ani Qwan Ki Do. Este un stil de arte martiale chino-vietnamez. Se bazeaza pe disciplina, autoaparare si atac. Te disciplineaza, te invata sa te aperi, si sa aplici diferite procedee atnci cand esti in pericol. Sunt foarte multumita de ceea ce fac, mai ales ca mi-am facut si multi prieteni.happy

| alexalex123 a răspuns:

Eu iti recomand sa faci judo eu fac de 5 ani si este foarte bun si pentru auto-aparare si atac..nu este un sport foarte violent dar depinde de strategie si de inteligenta.O zi buna

| cosmin612000 a răspuns:

Bataia cu pernewinking

| Shukacu explică (pentru cosmin612000):

Go away. n-am chef de glume sad

| cosmin612000 a răspuns (pentru Shukacu):

Bine atunci uite MMA big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru cosmin612000):

Buna asta laughing. din toate artele martiale mi-a placut cel mai mult documentarul despre ninjutzu. nu stiu in Bucuresti unde sa practic, dar mi se pare cel mare tare "stil de bataie". Dar poti sa stii orice arta martiala, asa a facut si Van Damme in Romania. s-a dus cu talente de mare maestru (adevarul e ca stie arte martiale, nu e un terchea berchea) si i-au dat tiganii pe ceafa pana a cantat manele in do minor laughing

| Shukacu explică (pentru JohnnyBi):

Ok altceva?laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru Shukacu):

Imi place ideea de arte martiale, dar le gasesti aplicatie practica la noi? cand tiganii umbla cate 5-10, poti sa ii bati pe toti? bati tu 2, 3, 4 si ultimul iti baga cutitul in gat (vorba vine). cred ca la noi cea mai buna arta martiala este 200 metri garduri si proba de viteza... sau ideea "nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita". poti evita o bataie daca te duce capul, sau picioarele. personal as face arte martiale doar de fun, si ca este un sport de relaxare (dupa 8 ore la facultate, cred ca 2 ore sa tipe un antrenor la mine si sa fac tot felul de miscari e chiar relaxant) + socializare si o oarecare idee de aparare. oricum cu nevasta/prietena nu castigi nici daca ai 4 dani (sau cum se masoara experienta in arte martiale) happy. tot ninjutzu as alege. sau aikido

| cosmin612000 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Dar de ce dai exemple de tigani sunt asa "jmecheri" eu sincer nu suport rasa asta si nu ii consider romani sau romi eu le zic tigani borati laughing) aseara am fugit cred ca 1km dupa 3 tigani cu un prieten laughing dupa 4 sticle de noroc tare 6.5% alcool laughing)

| cosmin612000 a răspuns (pentru JohnnyBi):

MMA se refara la mai toate stilurile de arte martiale inclusiv de box, lupte jiu-jitsu brazilian, Muay Thai, kickboxing, taekwondo, karate, judo.

| Shukacu explică (pentru cosmin612000):

De unde esti?laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru cosmin612000):

Nici eu nu suport ciorile, dar cel mai bun prieten al meu e tigan si stie sa fie prieten, nu bibelou pe birou (se baga daca am nevoie, stie sa fie acolo cand e nevoie si tot asa). si tamango (sigur ai auzit de el) era tigan, si era unuul muncitor si cu simt de raspundere, si cu rusine in suflet. am facut NFS Ploiesti-Bucuresti cu un tigan cu seria 7 ca dupa ce mi-a taiat fata i-am aratat degetul, si omul era NFS-er rau, la modul iti tai eu calea si l-a prins politia ca facea 8-uri pe DN...ce sa le ceri la unii?

| Shukacu explică (pentru JohnnyBi):

Pe unde asta? in Bucuresti?

| Reek54 a răspuns (pentru cosmin612000):

De unde esti?

| Shukacu explică (pentru Reek54):

App am cautat stilul FuThai si nu exista sau cel putin nu gasesc.
Era doar o glumalaughing?

| Reek54 a răspuns (pentru Shukacu):

Te invat eu daca doresti.

| Shukacu explică (pentru Reek54):

I-a invata-ma.

| Reek54 a răspuns (pentru Shukacu):

Esti din Bucuresti?

| Shukacu explică (pentru Reek54):

Da scuze de intarziere.

| 567 a răspuns:

La Box (Eu unul) Folosesc stilul lovesc si fug asa faci K.o Adversaru mai repede

| uurra a răspuns:

Fratele meu face Karate de 14 ani eu cred ca asta este cel mai potrivit deoarece te disciplineaza.