| penthouse a întrebat:

Ce trebuie sa adaug in alimentatia mea pentru a creste masa musculara?
Fac sala de un an.

6 răspunsuri:
| Ecou a răspuns:

@HooDCrisTy "Dar nu toate prostiile ma refer strict la cele cat de cat mai naturale nu la creatina, steroizi sau alte substante care au un efect negativ asupra organismului pe termen lung" steroizi corect au efecte negative dar la creatina cred ca habar nu ai despre ce vorbesti!

| cosmin21 a răspuns:

Unii isi dau cu parerea desi habar nu au ce inseamna culturism.
P.S. adauga mai multa mancare care sa contina proteine si carbohidrati, sau ia-ti niste suplimente pentru cresterea masei musculare.

| TheSpecialOne a răspuns:

Daca vrei ceva in genul asta, atunci ia steroizi si suplimente alimentare...

Unele dintre efectele secundare sunt:
-Acneea
-Ginecomastia (barbatilor li se formeaza sani)
-Afectiuni ale ficatului
-Tensiune crescuta, lucru care poate duce spre un atac de inima
-Crestere a colesterolului "rau" si scadere a colesterolului "bun", lucru ce poate duce la boli cardiovasculare
-Aparitia cheliei
-Marirea prostatei
-Atrofierea testiculelor (o micsorare a lor)

| syjey a răspuns:

Pai in general tot ce e pe baza de proteine si carbohidrati.
Inainte cu 1 ora carbohidrati din surse cat mai bune(orez brun, orez, cartofi etc)Si imediat dupa efort proteine.
Daca esti si ectomorf este recomandat sa ai 3 g proteine/Kk corp.
Deci daca ai 60 de kg ai nevoie de 180 grame proteine pe zi

| HooDCrisTy a răspuns:

Incearca cu niste suplimente alimentare care de obicei mai se vand in incinta salii de forta.Dar nu toate prostiile ma refer strict la cele cat de cat mai naturale nu la creatina, steroizi sau alte substante care au un efect negativ asupra organismului pe termen lung.

| anamaria_9127 a răspuns:

Ar trebui sa manci fructe ceva sanatos si sa bei lapte. Sper ca te am ajutat