| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa fac muschi? Adica fara sa ma duc la sala! Cate flotari, abdomene, etc.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Trynda a răspuns:

Nu asculta pe oricine. Poti face muschi si fara greutati. Daca ai putina imaginatie si vointa faci ce vrei acasa si nu iti trebuie nimic. In primul rand efort maxim o ora, nu mai mult. Dupa ora asta o sa obosesti oricum. Fiecare grupa musculara se antreneaza o data pe zi. Poti alterna grupele in fiecare saptamana ca sa ai rezultate vizibile. Pentru abdomen sunt multe feluri de abdomene si exercitii. Poti alerga. Alergatul zilnic tonifiaza musculatura abdomenului si scapi si de grasime nedorita. Flotarile le poti face oricand si cate vrei. Eu nu puteam sa fac 2 flotari, acum am ajuns si la 40 o data. Am facut cate flotari puteam la fiecare 20 de minute. Nu exista o limita pentru exercitii fizice fara greutati. La abdomen e indicat sa lucrezi 1 minut si apoi pauza 30 secunde 50. depinde de tine. Fandari poti face, cauta pe net un exemplu de flotari pentru triceps. Eu nu iti pot arata cum se fac aici. big grin Si SOMN. Dupa exercitii bagi somn, muschii se dezvolta in timpul somnului. 8 ore recomandate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trynda):

Doar cu corpul tau o sa te plafonezi. Pentru muschi trebuie sa maresti greutatea, NU numarul de repetari.

| Trynda a răspuns (pentru Cosmin86):

Omul a zis "fara sa ma duc la sala". Si cu numarul de repetari e bine ce am zis. Poti si asa. Nu o sa fi ca Arnold dar o sa fi bine definit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trynda):

Nu am zis de sala, am zis sa maresti greutatea.

Poti mari greutatea si acasa ( flotari sau tractiuni cu un rucsac greu in spate, genuflexiuni cu o persoana in brate sau alta greutate, etc. ).

Si ca sa fi definit trebuie sa ai ce sa definesti, ca degeaba esti definit daca esti un slabanog.

P.S. : arnold manca 4-5 kg de carne pe zi + injectii cu steroizi, nu sunt suficiente exercitiile sa te faci asa

| dracu14 a răspuns (pentru Trynda):

O grupa de muschi se antreneaza doar odata pe saptamana
fara o alimentatie corecta nu faci progrese
fara zile de pauza nu faci progrese
doar cu flotari si fandari nu se face primavara
si cel mai important pentru muschi e sa nu treci de 10 repetari pe serie, maresti greutatea nu numarul de repetari
sunt chestii care le-am invatat pe pielea mea

| Trynda a răspuns (pentru dracu14):

Man stiu si eu ca nu vorbeam aiurea. Chestia cu repetarile nu e chiar asa. Depinde de greutati si exercitiu. Pentru biceps de exemplu. Fac 1 set de 10 pentru incalzire, cu gantere de 10-12 kg. Apoi Incep cu 16-17 kg, 3 seturi de cate 6-8 repetari. 6-8 pentru ca greutatea e mare. Pe langa asta eu lucrez si pe partea negativa a exercitiului. Sunt multe lucruri care tin de antrenamente pentru grupele de muschi, rezistenta si toate cele. Iti faci programul in functie de organismul tau.

| dracu14 a răspuns (pentru Trynda):

Pentru cresterea in masa musculara numarul de repetari trebuie sa fie cuprins intre 6-11

| Trynda a răspuns (pentru dracu14):

Nu e o regula.

| dracu14 a răspuns (pentru Trynda):

Ba da, sunt niste reguli esentiale atunci cand vrei progrese

13 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Ce fel de muschi vrei sa ai? Ca ai lui Schwartzeneger? Daca da, trebuie sa mergi la sala si solicita unui instructor de acolo sa iti conceapa un program de adecvat de exercitii si de dieta, in functie de varsta, inaltimea si greutatea ta. Daca vrei sa ai doar un corp armonios dezvoltat, bine proportionat, cu un tonus fizic optim, mananca papa bun, fa sport cat cuprinde, fa flotari, abdomene, genoflexiuni si fa-ti si un abonament la o sala, pentru. ca acolo vei gasi si aparatura si sfaturi pentru ca sa-ti dezvolti un fizic competitiv, nu neaparat de culturist. Bafta!

| DEBrown a răspuns:

Http://culturism.md/
Citeste pe aici cu atentie...are si unele clipuri pe youtube, vei vedea cum se face.

| Jakoban a răspuns:

Pai fa cate o serie de 20 de flotari si dupa pauza 2 min si tot asa
Si la abdomene 100 si pauza 2 min
Eu asa fac si vezi cum arat in pozalaughing)Glumesc

| Razvanp69 a răspuns:

Stand in casa nu faci muschi. Trebuie sa te duci la sala sau daca nu cumperi o haltera/gantera si in incepi prin casa cu serii etc. ca daca faci exercitii cu propria greutate nu prea iese nimic. Daca nu vrei sala du-te la inot.

| Dura_Ionutz_1980 a răspuns:

Mananca shaorma