| anonim_4396 a întrebat:

Ciclismul este de ajuns pentru lucrarea musculaturii picioarelor sau este necesar să fie combinat cu alte tipuri de exerciții fizice?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Kegel.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru punerea masei musculare nu va fi indeajuns ciclismul, consider ca, nici chiar la nivel profesionist ca si ciclist nu poti pune masa musculara la fel ca un culturist (de ex). Apropo, sa nu creada nimeni ca daca da din picioare, ca se poate defini in acea zona, mai ales pe bicicleta, la nivel de incepatori iti poti dezatrofia si pune/creste o cantitate finita de fibra musculara, conteaza si constitutia fizica pe care o ai in acel moment, procentajul de grasime din corp s-a.m.d.

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa bagi sala sa lucrezi picioarele. Ciclism asa de relaxare.

| Goete a răspuns:

Cum ti-au raspuns multi Deştepți, eu nu mai spun imic, daca da sau nu... dar eu fac ciclism.
Uita-te la picioarele ciclistilor.

| aditimus a răspuns:

Cea mai buna miscare pentru picioare este mersul pe jos, alergatul sau inotul, rolele sau saritul cu coarda.

| Sekim a răspuns:

Salut/Buna
Asta depinde de asteptarile tale si nivelul pe care vrei sa il atingi. Daca ai asteptari mici si nivele mici, da, e destul daca mergi cu vitezele "pe greu de tot". Daca ai asteptari si nivele mari, poti sa le combini la sala cu presa pentru picioare de exemplu, sau poti face exercitii fizice, si astea, sunt destule pe net.
See youwinking

| irezistibilul a răspuns:

Nu, nu este de ajuns doar ciclismul pentru lucrarea musculaturii picioarelor. Acesta trebuie sa fie combinat cu alte tipuri de exercitii fizice(de preferat exercitiile de la sala pentru picioare), cu genuflexiuni, cu alergarea, saritul corzii cum a spus si un utilizator mai jos(saritul corzii are multe beneficii, recomand), fandari si alte exercitii ce poti face acasa. Gasesti pe Youtube multe exercitii pentru lucrarea musculaturii picioarelor de facut acasa.