| spacebar a întrebat:

Cine stie o reteta pentru proteine pentru muschi

9 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

500ml lapte degresat, 30 g concentrat proteic din zer, 3 albusuri, 1 cupa de inghetata, 4 lingurite de lapte praf, 5 lingurite de miere, 2 banane

Bagi totul la blender si iti scoti undeva in jur de 100g proteine si vreo 1500-2000 de calorii.

NU IL BEI PE TOT ODATA! Il tii la frigider si bei cate putin pe parcursul zilei.

| spacebar explică (pentru Nickname1890):

Si nas putea sa pun doar jumate

| Nickname1890 a răspuns (pentru spacebar):

Poti sa dozezi cum vrei tu, in functie de necesarul tau de proteine/calorii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nickname1890):

30 g concentrat proteic din zer. dar restul ce rost au?

- laptele incetineste absorbtia asa ca nu vad rostul celor 500 ml de lapte
- banane si inghetata? wtf for?
- mierea o inteleg, pentru carbo simpli din ea... cam atat

Si 1500-2000 calorii pentru doar 100 de gr de proteine mi se pare enorm sincer

| RAY a răspuns:

Cercetarile medicale au demonstrat clar ca:
A. Ratia zilnica de proteine necesara este foarte mica si poate fi obtinuta cu usurinta dintr-o alimentatie simpla si obisnuita.
B. Forta musculara nu depinde de cantitatea de proteine ingerate, pentru ca nu proteinele sunt „combustibilul" pentru muschi, ci glucoza si grasimile.
C. Proteinele de origine animala aduc probleme serioase si scad longevitatea.
http://www.sfatulmedicului.ro/......itate_1495

| Nickname1890 a răspuns (pentru RAY):

Proteinele nu dau energie, dar ajuta la refacerea muschilor lucru esential atunci cand faci sport mai ales de performanta.

| BracKMyhay95 a răspuns:

Adica cum vine asta? Ce vrei mai exact?

| spacebar explică (pentru BracKMyhay95):

Adica sa fac un shake de proteine sa amestec ingrediente ce contin proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru spacebar):

Iei asta :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

Pui 1-2 cupe intr-un shaker cu apa, sau lapte ( daca e seara ) si consumi.

Ce e asa greu?