| DannnyB a întrebat:

Salutare stie careva vreo reteta care sa ofere multe proteine sau vreun aliment am auzit ca ouale baute crude au multe proteine(nu au vreau efect negativ asupra sanatatii?) tin sa precizez ca fac sala

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Multe proteine ( si de calitate ) = carne, peste, branza, oua, alte lactate

Atat.

E chiar asa de greu sa cauti pe net?

www.culturism.ro/alimentatie

9 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Iti recomand sa fierbi ouale, nu afecteaza cu nimic cantitatea de proteine pe care o ingerezi.

Alte alimente bogate in proteine sunt
pieptul de curcan/pui (de preferat curcan)
pestele ton/somon
branza de vaci
migdalele si alte seminte

| razer007 a răspuns:

Salut! Imi imaginez ca nu vrei sa iei cocktail-uri proteice... cocktail-urile la unii oamenii organismul reactioneaza foarte bine, la altii nu! Ti-as recomanda sa iti iei un baton proteic si cand ajungi de la sala sa iti faci un shake cu un ou crud, lapte, banane, nuci, fulgi de porumb si cacao, vanile... depinde ce iti place! La mine functioneaza foarte bine, chiar se vad rezultate! Odata ce ouale sunt proaspete nu ai avea ce sa patesti, daca nu esti alergic la oua!

| Cosmin86 a răspuns (pentru razer007):

Shake de ou crud si lapte = shake de oameni RETARDATI, complet paraleli cu sportul

apuca-te de sah

| DannnyB explică (pentru razer007):

Nu vreau cocktail-uri proteinice si cum e reteta aia cu ouale crude happy?

| razer007 a răspuns (pentru Cosmin86):

1.a spus o retete, nu alimente! Ca asa puteam si eu sa ii zic : mananci oua, branza, lapte, carne, peste etc!
2. De cat 2 zile faci tu sala fraierica?

| razer007 a răspuns (pentru DannnyB):

Pai iti pui in blender un ou crud (fara coaja ), lapte, banana, fulgi de porumb si daca vrei, poti sa mai adugi niste cacao sau vanilie!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru razer007):

De ani de zile fac sala, vezi profilul meu, am peste 1000 de raspunsuri castigatoare la sport si nutritie.

si ouale crude au o enzima care IMPIEDICA absorbtia proteinelor ( enzima respectiva e distrusa prin prepararea termica ).

Si zici de mine ca am 2 zile de sala... mai bine ramai la ouale tale crude, ala e nivelul tau

| DannnyB explică (pentru Cosmin86):

Merci multwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru DannnyB):

Cu placere

Uite aici cate proteine contine fiecare aliment :
http://www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php

Dar important e sa-ti asiguri proteine din mai multe surse ( nu mananci doar piept de pui si oua de gaina. mai mananci si curcan in loc de pui sau oua de prepelita/curcan/strut in loc de oua de gaina, lapte de capra in loc de lapte de vaca, etc. ).

Mereu variezi sursele de proteina.

Spor la treaba.