| aLeXsNs a întrebat:

Credeti ca este bine sa faceti flotari zilnic?. Dau funda la cel mai frumos raspuns!

Răspuns Câştigător
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Doar flotari nu, daca le combini cu tractiuni, cu genoflexiuni sunt bune, dar sa faci si cu priza scurta pentru tricepsi nu numai cu priza lunga pentru pectorali, la tractiuni la fel sunt tractiuni cu priza scurta pentru bicepsi si cu priza lunga pentru dorsali superiori si am uitat sa zic de abdomene si inca un exerciti la care i-am uitat numele : te intinzi pe jos, pe burta si cu mainile la ceafa incerci sa te ridici cat poti pentru dorsali inferiori, bft sal

29 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Daca nu poti sa practici un sport, da flotarile sunt bune

| aLeXsNs explică (pentru nesuferit):

Da asa este dar pot sa practicip ( fac Parkour & frerunning ). M-am gandit ca-mi poate afecta la ceva. De exemplu imi poate afecta la Inima la ceva ca ma fortez. Asta am vrut sa spun.

| nesuferit a răspuns (pentru aLeXsNs):

Flotarile sunt pentru tonifiere, nu ai ce sa fortezi la ele.
dimineata dupa ce te trezesti faci 3serii de flotari si e ok

| aLeXsNs explică (pentru nesuferit):

Da, cate 3 serii a cate flotari pot sa fac. Sa ma fortez sau nu?

| nesuferit a răspuns (pentru aLeXsNs):

Fa o serie de flotari, si forteazate sa vezi cat poti maxim sa faci.
in urmatoarea zi faci cam cu 4-5 mai putin dacat poti maxim, si la ultima te fortezi mereu

| onasis1961 a răspuns:

Este foarte bine, dacă la mai combini şi cu genoflexiuni şi abdomene organismul se va dezvolta armonios.Baftă!

| KaterinaPetrova a răspuns:

Prietenul meu asa face..adauga pe fiecare zi cate 3 flotari.e mult mai bine asa ca se invata corpu treptat

| WR104 a răspuns:

E foarte bine dar incearca sa mai faci si alt gen de exercitii, genoflexiuni, abdomene sau chiar sa alergi din cand in cand.

| aLeXsNs explică (pentru WR104):

Stai linistit ca fac. Eu cred ca ma fortez mai mult la flotari si de accea! am 12 ani si ridic 45 kg la piept si 30 peste capwinking

| alexs99 a răspuns:

Nu prea e bine, ia pauza cate o zi(o zi faci, o zi nu).In acea zi poti sa faci alte exercitii(genoflexiuni, abdomene).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz! Muschii au nevoie de cel putin 48 de ore sa se odihneasca dupa un antrenament.

| popmirgea1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa? asta e o regula? si sportivii de performanta sau aialalti crezi ca stau 48 de h dupa antrenament? fac si 3 antre pe zi si de aceea au muschii bine dezvoltati

| Zatharra a răspuns:

Este bine să faci mişcare, nu contează în ce fel.Aş putea spune că e o necesitate.Asta doar pentru unii, deoarece poate ceilalţi nu conştentizează acest lucru!

| popmirgea1999 a răspuns:

Da. de ce nu? cu cat muschii sunt supusi la efort cat mai mare cu atat ti se intaresc si ti se dezvolta mai rapid

| aLeXsNs explică (pentru popmirgea1999):

Da dar m-am gandit ca-mi poate afecta la inima la ceva ca ma fortez la asta ma refeream. Da stiu ca se dezvolta mai repedewinking mersi

| dracu14 a răspuns (pentru popmirgea1999):

Asta so crezi tu, muschii cresc in zilele de pauza, ca sa faci muschi iti trebuie un antrenament bun, maxim de 3 ori pe saptamana la sala si o alimentatie bogata in proteine, poti sa faci tu flotari pana la 70 de ani in fiecare zi ca muschi nu faci

| aLeXsNs explică (pentru dracu14):

Eu nu cred ca am intrebat astawinking cum sa fac muschi, eu am intrebat daca-mi afecteazawinking

| dracu14 a răspuns (pentru aLeXsNs):

Am raspuns unui utilizator nu direct la intrebare
nu au ce sa afecteze, doar ca facand in fiecare zi nu castigi decat febra musculara, oarecum progrese la rezistenta dar nu castigi nici forta nici masa musculara

| ghemarius09 a răspuns:

Eu cred ca nu este bine sa faci flotari zilnic pentru ca poti face febra musculara.iti recomand sa faci miscare o zi da o zi nu!

| aflavius a răspuns:

Asta este dorinta ta. dar ar fi de mare ajutor caci ai fi in forma. Eu unul fac in fiecare zi genoflexiuni si sunt in forma mereu. Sper ca te-am ajutat. Daca vrei sa-mi dai fundita ok daca nu asta este.

| club13medicalstuff a răspuns:

Daca kinetoterapeutul tau iti recomanda asa ceva... atunci da!
Dar nu cred ca o sa-ti recomande doar flotari. aici sa fie vorba intre noi... o sa-ti recomnde un set de exercitii complexe... asa ca daca esti lenes, ramai la flotariwinking

| aLeXsNs explică (pentru club13medicalstuff):

A nuhee hee nu sunt lenes. Practicip un spuri anumit Parkour. Si daca ma fortez mult nu este bine asa mi-a zis Doctorul de familie. Si ma gandesc ca daca o sa fac chiar asa multe obosesc si ( ma fortez ). Cred ca trebuie sa am o limita. Dar flotarile le fac pentru forta la parkour si nu este rau cu cateva pachetele acolo stiind ca am 12 ani!

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru club13medicalstuff):

Lasal ma cu cuvinte de spanzuratoare si spune-i ca daca isi dezvolta doar in muschi se deformeaza ailalti

| club13medicalstuff a răspuns (pentru aLeXsNs):

Parkour este un sport foarte complex si te felicit. Doctorul de familie este generalist si ti-a dat un sfat bun! Dar limitele le poti atinge cu un antrenament profesionist, supraveghere medicala si multa munca.

| aLeXsNs explică (pentru club13medicalstuff):

Da asa este, multumesc mult!

| club13medicalstuff a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Ca concluzie trebuie sa avem in vedere ca :
Are 12 ani si face miscare nu doar flotari
In cazul unui sedentar ai dreptate dar in cazul lui nu cred ca e cazul.
Oricum trebuie supravegheat de un medic, pentru ca daca are lordoza sau scolioza anumite tipuri de miscari i-ar putea agrava starea de sanatate.

Eu personal ii recomand pentru varsta lui ( asta dupa ce un kinetoterapeut ii spune ca nu sufera de nimic ) exercitii de stretching, exercitii izometrice si alergari usoare zilnice.
Pe timp de vara sau chiar iarna daca are posibilitatea sedinte de inot happy

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru club13medicalstuff):

Tu (cred) ca daca ai merge la sala ai avea 5 doctori dupa tine, nu mai te gandi la toate bolile si alea, doamne fereste, in plus s-ar fi depistat de mult, sau o sa le depisteze cand incepe sa faca, eu fac de toate, sunt sanatos nu am mers la vreun medic sa imi spuna asta si sa ii dau bani gramada, poate esti student sau pasionat de biologie si stii cam de toate, dar cand stii toate alea gandul iti sta numai la boli si daca... daca... doar o mica din oameni au probleme de sanatate inainte de 45 de ani, extrem de putini, dar care din pacate sunt, dar daca pana acum nu a avut probleme sigur nu va avea pana la 45 de anilaughing.

| Marin_Unguru_1985 a răspuns:

E foarte bine sa faci flotari da sa nu exagerezi faci febra musculaea si pe urma Nexus flotari pina nu trece