| LovePacks a întrebat:

Cu inceputul noului an am hotarat sa ma apuc de "Patratele", ok, am zis ca e o munca usoara deoarece fac cu brio orice proba de forta si stau relativ bine cu rezistenta insa domeniul nu prea m-a interesat si stau cam prost cu teoria in privinta dezvoltarii muschilor.
Am inceput sa practic de cateva zile diferite Workouturi, unele recomandate chiar de doctori, mi se pare foarte simple si nu simt deloc o schimbare (nu am febra musculara) si de aceea apelez la voi sa-mi da-ti niste exercitii care sa-si arate efectul, am uitat sa precizez ca am aproape 15 ani si corpul meu arata cam asa: http://imgur.com/3fEvXx3

Pe langa ex de abdomen fac si pentru piept (flotari, flotari pe banca etc.)

Exercitiile le fac doar in casa, nu ma duc la sala.

Intrebarea este: Ce exercitii ar trebui sa execut la varsta mea, in ce interval de timp si in cat timp o sa apara patratelele.
Am o alimentatie naturala, nu frecventez prea mult fast-foodurile, mancarile grase. Mananc legume dar nu mananc multe fructe.
Salut.

Răspuns Câştigător
| DX190 a răspuns:

Nu faci abdomen ca lumea cu abdomene - cel mai prost exercitiu.

Ca sa iti creasca muschii abdomenului, trebuie sa mananci proteine zilnic si MULTE si sa iti faci un antrenament.

Alege-ti doar 3 exercitii din videoul asta (le recomand pe primele 3): http://www.youtube.com/watch?v=5B8-SMdjHc8
Fa 3-4 serii a cate 8-15 repetari (fortate) la fiecare exercitiu. Fa asta DOAR O DATA pe saptamana.

Pentru abdomen, alimentatia conteaza 90%, antrenamentul 10%.

| LovePacks explică (pentru DX190):

Si care ar fi acea alimentatie?

| DX190 a răspuns (pentru LovePacks):

Alimente care contin proteine, in special carne, branza etc happy Sa mananci dupa antrenament mai ales si chiar si in zilele in care faci pauza.

| LovePacks explică (pentru DX190):

Ok, o sa incerc, am mai citit si da, intr-adevar, ai mare dreptate, iar faza cu abodmenele e sincera, toate scolile practica probe care includ abdomenele si abdomenele astea nu se reflecta deloc in masa...

5 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

Pentru Abdomen ( patratele ) faci cardio (alergare, saritul corzii ) 30 de minute de 4-5 ori pe saptamana.

Nu poti sa ai febra musculara doar de la cateva flotari. mergi la sala sa lucrezi toate grupele de muschi, sa vezi dupa febra musculara.

| AleExandru145 a răspuns:

Daca vrei sa ai patratele trebuie in primul rand: sa ai o alimentatie buna. iar in al doilea rand: cardio. alergare, bicicleta, inot, sarit coarda, etc.