| Iulian09 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de antrenament fizic acasa, ce ar trebui sa mananc si ce nu? Si am 1.85 si 70kg dar in ultimul timp am observat ca am burta si as vrea sa am un abdomen cu patratele.
Si de asta vreau sa stiu ca o sa fac flotari si abdomene.Si am auzit ca nu conteaza doar exercitiile ci si un regim adecvat.

Răspuns Câştigător
| MegaOmega a răspuns:

Depinde si nu prea. Depinde foarte mult de organism -eu fac exercitii acasa si la sala (inclusiv box) de jumatate de an si sunt aproape normal- pentru un abdomen cu patratele trebuie un pic de burta la inceput (asa am avut si eu) incearca sa cresti in fiecare saptamana numarul exercitiilor si incearca sa le faci cat mai incet pentru a-ti folosi cat mai mult muschii. Daca vrei sa respecti si un regim incearca sa te bazezi pe cereale, iaurturi iar carne cat mai putina pentru ca nu iti face bine in perioada antrenamentului... Sper ca te-am ajutat!

| RobertoDewilla a răspuns (pentru MegaOmega):

MegaOmega carnea e foarte importante mai ales pieptuld e pui pentru ca contine multe proteine... daca vrei sa ti se dezvolteze abdomenul, care este o grupa de muschi greu de dezvoltatat sid ac vrei natural fara proteine, creatina etc.carnea de pasare mai ales pieptul...care contine multe proteine, si aluni si nuci care contin fibre

| MegaOmega a răspuns (pentru RobertoDewilla):

Cum am spus, depinde foarte mult de organismul fiecaruia.

7 răspunsuri:
| ghiolbitza a răspuns:

Abdomenul e cea mai dificila grupa de muschi de lucreat, definit si intretinut. Un regim adecvat, combinat cu alergat, inot sau aerobic + exercitii pot avea rezultatele dorite, dar va dura pana sa iti numeri patratelele pe abdomen.

| GabitaBm a răspuns:

Nu sunt specialista dar da conteaza si regimul,sa nu mananci peste anumite ore seara de exemplu,sa nu mananci mult dulce; cred ca in general sa ai un stil de viata sanatos, care curpinde si mic dejun fiind cel mai important :-) si miscare, alergare cat de des big grin
Asta e parerea mea :-)

| Mikaela20 a răspuns:

Mult efort fizic desigur si o alimentatie sanataosa in principiu... Evita tocatura si pajeala mai multe fructe si salate dar atentie, asta nu inseamna sa te infometezi, sa nu uiti de hidratare apa plata ...Respecta cele trei mese, programul de odihna si cu un numar suficient de abdomene/zi eu zic ca va da roade big grin

| Claudiu_7052 a răspuns:

Uite aici gasesti antrenamet si nutritie: http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html