| justme94 a întrebat:

Culturism: Cu cat timp si ce ar trebui sa consum inainte de antrenament? Dar dupa?

1 răspuns:
| Marilly a răspuns:

Specialistii recomanda sa ai parte de gustari la fiecare 2-3 ore.

Ce este recomandat sa mananci cu 2 ore inainte de antrenament.
-FRUCTE dilata vasele de sange reducand astfel stresul inimii(recomand bananele si portocalele care pe langa continutul in carbs previn crampele)
-Carbo cu Indice Glicemic moderat spre slab iti tin combustibilul necesar energiei in sange pe parcursul intregului antrenament.(orez alb/brun,ovaz,paine neagra)
-Proteine (aminoacizi esentiali)(oua,pui peste)
-Acizi grasi esentiali mentin ridicat nivelul de testosteron(unt de alune, ulei de masline, ulei de susan)

Ce nu trebuie sa consumi cu 2 ore inainte de antrenament

Evita gustarile bogate in calorii si carbohidrati "rai" cu un index glicemic mare.

bomboane, batoane de ciocolata si gustari bogate in zahar;
mese bogate in carne;
shake-uri sau batoane bogate doar in proteine;
omleta sau oua amestecate cu branza (nici sa nu te gandesti sa adaugi sunca).
Alimente recomandate la 15-30 de minute dupa antrenament.

un pahar cu lapte rece;
un shake proteic care sa contina pana la 10% carbohidrati;
o portie mica de cereale integrale cu lapte;
o bautura sportiva precum Gatorade;
o ceasca de iaurt cu fructe proaspete.

ALIMENTATIA LA O ORA JUMATE SAU DOUA DUPA ANTRENAMENT.

* Paste
* Paine integrala
* Cartofi
* Orezul brun
* Legume

Mancaruri bogate in proteine(asta e simplu)

* Piept pui
* Vitel sau carne slaba(in grasime)
* Peste
* Oua
* Nuci, fistic