| DonMecanico a întrebat:

Culturistiilor, priceputiilor, sportiviilor, am si eu nevoie de un ajutor, am 1.72 inaltime, kg aproximativ 58-59 ( stiu ca sunt slab ), varsta implinesc 17 peste 3 luni, am si eu nevoie de niste proteine foarte bune, dar mai ieftine la pret., pentru masa musculara sa imi dea rezultate bune, sa imi dea forta, si sa am cheful ala de a trage de fiare, o sa ma apuc de saptamana viitoare de sala, o sa fac tot posibilul sa ma straduiesc sa ma tin si sa mananc minim 5 mese pe zi, mesele continand si proteine, deci ce vreau de la voi sa-mi recomandati niste proteine, dar sa nu fie d-alea care cauzeaza la stomac sa ai probleme etc. stiti la ce ma refer, cunosc pers care a luat nu stiu ce proteine si a avut probleme, dau fundita

1 răspuns:
| NumeciudatT a răspuns:

Incearca schema de program alimentar pentru cresterea masei musculare:
ora 08:00
- 200 g fulgi de ovaz sau 200 g orez fiert
- omleta din 2 galbenusuri + 6 albusuri
- 50 g branza slaba sau cas de vita
- legume + 1 lingurita ulei de masline
- un fruct la alegere
- 1 tableta multivitamine + multiminerale
- 1 tableta 500 mg vitamina C
ora 11:00
- o portie XXL Pro sau Total Mass, mixata in 300 g lapte degresat
ora 13:00
- 200 g carne de pui sau vita la gratar
- 200 g cartofi copti sau orez fiert
- legume sau un cheeseburger mare cu carne de vita
ora 16:00
- o portie XXL Pro sau Blast Pro mixata in 300 ml lapte degresat+500 mg vitamina C
ora 18-19 – antrenament
ora 19:00
- o portie XXL Pro mixata in 250 ml lapte degresat + 4 capsule GlutaPro+500 mg vitamina C
ora 20:30
- 200 g piept de pui sau 200 g peste
- 200 g paste din grau dur sau cartofi copti
- legume + 1 lingurita ulei de masline
ora 23:00
- o portie 100% Whey Pro mixata in 200 ml lapte degresat
ora 23:30 – somn.
Este un exemplu bun de nutritie pentru o crestere a masei musculare pentru cei care vor sa investeasca in rezultate bune pe termen mai scurt de timp. Pentru cei care nu au timp sau bani ca sa isi procure cele de mai sus, este de ajuns sa trageti regulat la sala si sa mancati absolut tot ce apucati exceptand grasimile, astfel incat sa nu simtiti niciodata un gol in stomac sau senzatia de foame prea mult timp. Iar la fel nu trebuie sa fiti stresati.