| MaTrIx8378 a întrebat:

Salut, as avea de gand sa ma apuc de sala, am 1.72 m si 61 kg sunt slab. si doresc pentru inceput masa musculara, as dori sa cumpar niste proteine, imi puteti spune unele foarte bune? adica sa am si rezultate cu ele daca o sa le iau pe o perioada mai indelungata. multumesc

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

90% din muschi e apa nu proteina, proteinele din suplimente nu sunt sintetizate de organism, intr-un studiu sau dat pastile placebo si suplimente proteice de inalta calitate, rezultatul a fost ca ambele grupuri au avut acelasi rezultate, conteaza o dieta bazata pe proteina din alimentatie si cum a spus userul de mai sus carbohidtrati buni, recomand si cartofi dulci, nu pune pe tine grasime, du-te la sala sau isi cumperi 2 gantere, citeeste aici http://www.machomen.ro/......ment-hiit/
fa totul pe intervale

Răspuns utilizator avertizat
| speedshop14 a răspuns:

Salut, pentru inceput lasa proteinele, nu te vor ajuta mai deloc. Ai grija sa incluzi surse de proteine naturale din mancare (fara shaorma, mc, kfc, etc.) gen piept de pui grill, la tigaie, in combinatie cu o sursa buna de carbohidrati cum ar fi orez, fasole, ovaz, nu exagera cu zaharurile si in combinatie cu un regim de antrenament regulat si odihna vei pune masa musculara mai ceva ca popeye pe spanac.

PS, ai zis ca esti slab, incearca sa mananci mai mult decat mananci de obicei, este singurul mod in care vei creste in masa, spre exemplu daca mancai ~2000 de calorii pe zi, pune 3000 pe zi ca sa poti pune masa pe tine.

Sper ca ti.am fost de folos. Spor la tras. happy

| Moonlight15 a răspuns (pentru speedshop14):

Prea mare surplusul caloric... asta recomand si eu. Nu folosi suplimente acum, mergi la sala 6 luni, in care folosesti doar mancare, si daca vrei sa continui foloseste suplimente dupa. Daca zici ca esti slab, poti manca ce vrei pana intr-un anumit punct, dar eu iti recomand sa incepi lean bulk, o sa iei masa musculara cu un minim de grasime.