| Bilii a întrebat:

Cum adica sa fac tractiuni cu priza fara degetul mare pe post de carlige? Mi-a zis cineva sa fac asa si durerile o sa dispara in timp (ma doare incheietura de la ambele maini cand fac tractiuni cu mainile indepartate()

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Atunci faci o pauza de 1 an! Atata pauza iei cat ai nevoie! Nu te juca cu sanatatea ta ca e mai de pret decat orice pe lumea asta! Am fost si eu odata un culturist profesionist as putea zice, dar am am fost... pentru ca dupa un accident nu mi-am revenit niciodata! adica nu sunt olog dar simt ca ma dor toate incheieturile la greutati mari, asa ca din pacate a trebuit sa renunt!
E viata ta pana la urma, faci cum vrei, eu doar mi-am zis parerea! Bafta!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Uite cum ține doamna aia bara

https://blog.fitplanapp.com/......me-no-bar/

| lpavel a răspuns:

Adica bara o tii ca si cum s-ar sprijini de palme, nu o tii ca si cum ai avea ceva ascuns in pumn! Adica degetul gros sa fie tras in spate cand apuci bara. Nu stiu cum as putea sa-ti explic mai bine... un lucru insa stiu sigur, acest mod nu te va ajuta sa scapi de dureri! Trebuie sa incetezi antrenamentul pana iti vei revenii!

| Bilii explică (pentru lpavel):

Am incetat 4 zile si acum nu ma mai doare decat cand fac peste 4 tractiuni. Dar cand fac cu priza mica nu ma doare deloc

| lpavel a răspuns (pentru Bilii):

Inceteaza 1 luna sa se vindece complet! Daca-l fortezi in continuare poti avea probleme mai grave...

| Bilii explică (pentru lpavel):

Pai si dupa o luna. Daca incep iar si o sa inceapa iar durerea?

| lpavel a răspuns (pentru Bilii):

Atunci faci o pauza de 1 an! Atata pauza iei cat ai nevoie! Nu te juca cu sanatatea ta ca e mai de pret decat orice pe lumea asta! Am fost si eu odata un culturist profesionist as putea zice, dar am am fost... pentru ca dupa un accident nu mi-am revenit niciodata! adica nu sunt olog dar simt ca ma dor toate incheieturile la greutati mari, asa ca din pacate a trebuit sa renunt!
E viata ta pana la urma, faci cum vrei, eu doar mi-am zis parerea! Bafta!

| VoidEternal a răspuns:

Adica si degetul mare vine de aceeasi parte a barei ca si celelalte degete.

https://stronglifts.com/wp-content/uploads/pullup-full-grip.jpg

Adica varianta cu x rosu din poza de mai sus. Sincer mie imi place mai mult varianta asta, si iti dezolta forta si in tendoane, o sa ai grip mai bun si putere in degete.