| Bilii a întrebat:

De ce ma dor incheieturile la maini cand fac tractiuni cu mainile indepartate? Cand fac cu priza mica nu ma dor

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca esti inca in crestere si-ti afectaeza cresterea oaselor.
iata si motivul pentru care sala si lucrul cu greutatile NU este recomandat copiilor si adolescentilor sub 20 de ani.

| Bilii explică (pentru Violleta2022):

Am 18. Nu mai sunt in crestere

| relian a răspuns:

Cind te doare ceva, atunci inceteaza sa mai faci lucru ala. In cazul tau fa tractiuni cu miinile apropiate, nu-ti mai forta incheieturile si ligamentele, cine stie ce poti pati.
Daca faci sport fa sport asa cum iti permite organismul, nu este bine pentru om sa faca exercitii ce nu-i sunt in fire.

Asa am facut si eu cand nu ma ducea mintea sau nu stam sa analizez, ajungi sa te ranesti singur.
Omul nu este facut sa se controsioneze, sa mais tiu eu ce sa faca, sa care greutati f mari, sa ridice greutati f mari etc.

Personal cred ca cel mai bun sport, cea mai buna miscare pentru organismul uman este aleragatul, ala nu te raneste si nu iti forteaza organele.nuti intinde ligamente, tendoane.

Este bun si tractiuni sau flotari, mers pe bicicleta, sau sa faci abdomene, toate astea atita timp cit ceva nu doare este ok.

Cind simti ca ceva doare cum am spus te opresti si nu mai incerci, pentru ca nu-i de bine.
In cazul tau la tractiunile ce spui ai miinile departate fata de centru de greutate, asa ca corpul trage de incheieturi, fortind ligamente, asa apare durerea.
Nu trebuie sa antrenezi nimic, faci tractiuni in modul in care nu te doare nimic, cu miinile apropaiate, aia e tot.

| nukeyly a răspuns:

Unghi de lucru incomod, organismul da semne.

| 6Radu5 a răspuns:

Cum a zis si nukeyly, ai un unghi de lucru incomod pentru corpul tau la momentul actual.Pui prea multa presiune pe incheieturi la acest exercitiu.Fa exercitii pentru incheieturi ca sa le intaresti si vei scapa asa. Flotari in pumni, plank pe incheituri(din genunchi daca te dor)dar incearca sa nu le fortezi nici aici, pe mine m-au durut 2 saptamani si nu am putut sa lucru nimic.
Succes cu sportu!