| WUB a întrebat:

Cum este normal, după fiecare antrenament la sala de forță să am febră musculară pe zona lucrată sau nu?

Răspuns Câştigător
| MoSu0980 a răspuns:

In corpul nostru exista trei tipuri de muschi: muschiul cardiac, muschii netezi ( de la nivelul vaselor de sange ) si muschii scheletici sau striati, atasati oaselor. Febra musculara afecteaza doar muschii scheletici.
Febra musculara apare dupa ce exercitiul fizic s-a terminat. Acest lucru o diferentiaza de durerea acuta din entorse de exemplu, care apare brusc in timpul desfasurarii activitatii, putand fi insotita de tumefiere sau echimoze ( vanatai ).

Glicogenul este un polizaharid format din mai multe molecule de glucoza, ca un fel de amidon animal. Cand muschii au nevoie de glucoza pentru a functiona, glicogenul se desface in molecule mai mici de glucoza. Glucoza este transformata cu ajutorul oxigenului adus de celulele rosii din sange in apa, dioxid de carbon si energie, necesara muschilor pentru a se contracta. Aceasta este respiratia aeroba.

Cand organismul nu mai are la dispozitie glucoza sau glicogen, muschii nu-si mai pot indeplini functiile. Uneori, dupa o activitate musculara prelungita, lipsa de glicogen se asociaza cu oboseala placii neuromusculare, locul unde impulsul electric transmis de nerv ajunge la muschi. In acest caz, eficienta contractiei musculare scade foarte mult.
Pentru a evita febra trebuie sa ai cat ai multa glucoza.
Sfatul meu este sa mananci cat mai multe dulciuri/fructe cu 20-30 minute inainte de a merge la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru MoSu0980):

Tu ai inteles macar 5 % din ce-ai dat copy/paste?

Sau esti doar un copil mic, care da copy/paste?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In general da, febra musculara indica un antrenament bine facut

Daca nu faci febra, antreneaza-te mai intens ( mai intens NU inseamna mai mult, gen sa stai mai mult la sala )

| OhGodWhy a răspuns:

Normal daca nu ai febra inseamna ca nu faci corect.
Dupa vreme nu se mai simte asa tare adica dupa cateva luni 2-3, dar totusi daca nu simti nici un pic de febra inseamna ca nu faci bine.
Daca vrei sa nu te doara asa tare incearca ca dupa sala ori sa mananci ceva ducle ca ciocolata sau sa bei lapte ori sa ei o aspirina.

| anapricopi76 a răspuns:

Normal ca da.Astfel daca nu faceai febra musculara ai facut exercitiile alea degeaba.

| lolz1 a răspuns:

Normal ca trebuie sa ai.

| TMNT2013 a răspuns:

Nu cred ca este normal deoarece odata ce te obisnuiesti cu exercitii fizice nu prea ar mai trebui sa faci febra musculara...probabil ai facut intindere musculara.

| stanciuo56 a răspuns:

Pe zona lucrata, pentru ca pe zona lucrata se aduna acid lactic in muschi, si de la asta ai febra musculara.

| Every a răspuns:

Da e normal happy