| xBoyka a întrebat:

Cum fac sa pot ridica piciorul cat mai sus?

6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa ai o mobilitate foarte buna adica fara fortare ligamentele tale sa suporte intinderea.
Acest lucru se obtine prin exercitii de mobilitate(flexiuni/intinderi/aplecari in baza etc)fara a forta dela inceput!
dureaza cam 4-6luni doar pentru a ridica piciorul la nivelul capului fara a te accidenta!
NU FORTA! POTI AVEA RANI la nivelul ligamentelor iremediabile.
TOTUL tine de perseverenta la fel ca la sportivii de performanta.
Un exercitiu simplu este semifandarea progresiva si apoi fandarea completa!(2-3 luni)apoi "spagatu`"/sfoara dupa cel putin 6 luni!
Mult succes thumbs up

| Ibrahimovic a răspuns:

Trebuie facute exercitii care iti cresc mobilitatea, gen spagat, sfoara, dar si exercitiile premergatoare pentru acestea (spagat, sfoara.)
Ai aici un tutorial foarte util!
http://www.youtube.com/watch?v=paUDzf7VK1k
Salut!

Răspuns utilizator avertizat
| TizZu15 a răspuns:

Repeta sfoara.

| Agalloch a răspuns:

Multe exerciţii.

| WAT a răspuns:

Exercitiu in timp vei futea sa il ridic foarte sus