| AnOnImUl321123 a întrebat:

Cum imi dezvolt masa musculara mai repede? Vreau sa mi se vada abdomenul si pieptul in special dar de 2 luni tot fac abdomene si nu se vede aproape nimic si zi de zi fac 10 serii de cate 40 abdomene (in afara de duminica) insa pentru piept nu stiu ce ar trebui sa fac. Biceps si antebrat ce ar trebui sa fac ca sa intaresc si acolo? Si sa am incheietura mai groasa putin. Multumesc de raspunsuri. Apropo mentionez ca am 2 gantere de 8 kg fiecare si extensor.
PS: Raspundeti doar daca ati fost in aceeasi situatie si stiti un remediu RAPID si BUN. Funda

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Fa de 4 ori pe zi.

abdomenul este o grupa musculara mica, necesita macar 48 de ore intre antrenamente pauza. tu ii dai ca magarul la caruta, normal ca nu creste.

incheietura nu este muschi, nu creste. aia creste cat timp ti se dezvolta corpul, la maturitate ramane la fel. oasele nu sunt muschi sa creasca.

muschi + rapid = steroizi. altfel nu exista legatura intre muschi si cuvantul rapid.

abdomenele NU ard grasimi, daca nu alergi si schimbi alimentatia, o sa faci tu la abdomene pana te ia greata, nu se va vedea niciodata nimic. baga cardio (alergat, inot, bicicleta, sarit coarda, etc) si alimentatie bogata in proteine si ceva mai slaba in carbo si grasimi saturate si aia e.

| neutrino a răspuns:

Este prea devreme pentru pretentiile pe care le ai. Continua tot asa si ai rabdare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru neutrino):

De ce sa continue tot asa, cu antrenamentul ala prost?

ce rezultate sa aiba cu un antrenament haotic, "zi de zi", si fara o alimentatie bogata in proteine?

| Cosmin86 a răspuns:

Muschii se dezvolta in zilele de pauza si tu faci "zi de zi"... bravo pentru cel mai IDIOT antrenament.

si sper ca ai macar 4-5 mese pe zi, PROTEINE si carbohidrati la fiecare masa, nu?

p.s. : da-le dracu de gantere si extensor, pierzi vremea cu alea, du-te la sala si lucreaza serios, la rupere, dupa un program bun

| SiLaS a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca baga la rupere gen la piept 3-4 repetari cu greutate mare are vreun efect? Adica pe putini culturisti i-am vazut fortandu-se de ex la piept.Adica bagau repetariler foarte fluent fara pauza la ridicarea mainilor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SiLaS):

Si de cate ori faceau piept pe saptamana? facea vreunu zi de zi?

| SiLaS a răspuns (pentru Cosmin86):

Nup happy 1 data pe saptamana dar nu situ cum bagau asa fluent repetarile! De exemplu eu la ultimile 2 serii la banca orizontala bag 6-8 repetari dar greu(ma fortez putin) pot baga rapid doar la primele 2 serii ca daca plusez deja trebuie sa ma concentrez si le bag incetsad

| Cosmin86 a răspuns (pentru SiLaS):

Pai vezi, deci nu e "zi de zi". de ce vrei neaparat sa bagi rapid? muschiul lucreaza si cand bagi "lent".

Eu prefer sa ma antrenez lent, exploziv ma antrenez foarte rar.

| Celcareajuta a răspuns:

Salut! Iti propun urmatorele lucruri: o investitie in aparate si urmarea programului P90X! daca vrei informatii ulterioare astept mesaj.