| VVerdasco a întrebat:

Cum imi pot creste masa musculara fara a merge la sala? Mentionez ca am 15 ani / 1.80/60kg. Multumeschappy.

Răspuns Câştigător
| cosminjuve a răspuns:

Eu te sfatuiesc urmatoarele exerciti :50 de flotari 3 ori pe zi, 150 abdomene de 2 ori pe zi, 300 genoflexiuni de 2 ori pe zi, trei seri de cate 10 tractiuni la bara sunt cam putine dar sper sa te ajute. PS FA SI NISTE ALERGARI UROARE SUNT FOARTE FOLOSITOARE PT ABDOMEN.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosminjuve):

Esti complet pe langa, din 2 motive :

- muschii se dezvolta in zielel de ODIHNA, adica in cele 48 de ore ( de care tu n-ai auzit ) NECESARE dupa un antrenament
- pentru muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, nu numarul de repetari, decat 300 de genuflexiuni mai bine 100 cu haltera pe umeri in serii

Apuca-te de sah

| cosminjuve a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut cosmin, eu nu cred ca esti tu in masura sa ma judeci pe mine deci mai bine iti vezi de treburile tale, eu imi vad de ale mele si ramanem prieteni si gata bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosminjuve):

Mai citeste despre supraantrenament si despre perioada de odihna a muschiului. Intamplator asta e un hobby al meu si am cativa ani de experienta, asa ca stiu ce vorbesc.

Iti recomand sa citesti pe culturism.ro, getfit.ro sau ORICE site de specialitate SAU sa intrebi ORICE instructor de fitness.

Cu antrenamentul tau nu o sa pui masa musculara nici in 20 de ani de antrenament, dupa ce te documentezi o sa vezi de ce.

| cosminjuve a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine, cum spui tu maiestre.

| cosminjuve a răspuns (pentru Cosmin86):

Andrei_Rusu_Andrei_1990 este antrenor de fidness si nu a avut o parere foarte rea fata de ce am spus eu, ba chiar a mai adaugat ceva folositor cum de altfel puteai sa faci si tu dar tu doar mai contrazis pe mine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosminjuve):

E un antrenor de 22 de ani fara prea multa experienta, el e de acord deoarece considera ca exercitiile cu corpul tau nu te solicita prea mult a.i. sa fie necesare zile de pauza, pe de alta parte, nu te solicita prea mult = nici masa musculara nu creste prea mult

Uita-te pe www.culturism.ro, www.getfit.ro, etc. sau vorbeste cu un instructor care are 20 de ani de experienta, nu varsta :)

Si ca fapt divers, am incercat si eu cand eram in liceu fazele cu flotari zilnic si etc, si nu am pus niciodata prea multi muschi, cand m-am dus la sala dupa sute de flotari abia puteam sa fac cu 60 de kg de la piept, deci aveam pectoralii FOARTE PUTIN dezvoltati, dupa ce m-am antrenanat corect aproape am dublat greutatea in urmatorii 2 ani, mai ales ca dupa un antrenament INTENS pentru piept 3 zile NU poti face flotari ca ai febra si abia iti simti pieptul, asta inseamna intens, greutati mari, repetari putine, PANA LA EPUIZARE, apoi greutati mai mici si exercitii de izolare si toate cu PAUZE MICI intre serii sa obtii POMPARE ( fara pompare nu faci nimic, la flotari, abdomene, etc. NU obtii niciodata pompare ).

Si sunt multe exemple.

P.S. : cu flotari dezvolti partea inferioara a pectoralului, in niciun caz TOT, ai nevoie de alte exercitii pentru zona superioara + exercitii de izolare, si fa-le si tu macar cu greutate ( un rucsac greu in spate ), sa faci MAXIM 10 flotari / serie, cand poti mai multe, maresti greutatea.

Uite aici despre repetari si serii :
http://www.getfit.ro/......serie.html

"2. Maximizarea masei musculare 6-10 repetari" -> cand poti mai multe, maresti greutatea, ASTA e calea catre muschi.

Continua sa faci sute de flotari si o sa vezi ca tot pieptul plat o sa-l ai, sau partea de jos o sa fie putin putin de tot mai dezvoltata, experimenteaza singur sa vezi.

| cosminjuve a răspuns (pentru Cosmin86):

Da recunos eu nu sunt un expert in domeni dar am incercat sa ajuta si vad ca si tu de aceasta data mai inteles, eu sunt mai mult cu alergari, si fotbal. OK mersi pentru explicatie.

17 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=K5IVDUwofDU
Un program de 8 minute pe zi pentru fiecare parte a corpului, ai in dreapta si pentru restul, bafta!

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Tot programul colegului plus 5 mese pe zi continand foarte multe proteine.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru denis988):

Da dc?

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru denis988):

Deci in prima faza tot ce zice cel de sus nu este foarte greu crede-ma, si nu sunt exercitii cu greutati, inc azul inc are erau exercitii cu greutati da, era nevoie de recuperare timp de 48 de ore, cei care au sub un an de antrenamente au nevoie de 2 3 zile diferente intre aceleasi grupe musculare, e vorba de antrenamente de sala cu greutati.
Cand e vorba de greutate proprie poti face destule nu vei intra in supraantrenament.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru denis988):

Deci eu am zis cu greutate propire, asta inseamna cu greutatea propriului corp, in momentul cand implici alte greutati din exterior, adica aditionale atunci trebuie sa faci pauze de minim 48 de ore intre aceleasi grupe musculare lucrate

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru denis988):

Instructor.personal