| Anablondyi a întrebat:

Cum pot renunta la carbohidrati( paine alba,biscuiti, fulgi porumb) pentru ca eu simt mereu nevoia de carbohidrati.sa iau ceva suplimente ca sa nu mai am nevoie de carbohidrati sau cum sa fac? vreau sa slabesc si asta ma impiedica

15 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Tu ai o problema psihica. ai pus intrebari la care nu exista un raspuns pertinent. te preocupa niste chestii la care nu ar trebui sa ajungi cu gandul.

alimentatia ta este un 100%. daca elimini carbo vei umple 100% din proteine si grasimi? 50% proteina, ok, merge, dar 50% grasimi? prea mult. 100% proteina? mult prea mult.
nu ai cum sa umpli un 100% fara carbohidrati. prea multa proteina rupe ficatul, prea multe grasimi te faci sunci. carbohidratii dau energie corpului, tu daca ii elimini de unde iei energie? este o chestie RETARDATA ce vrei tu.

| cristimihailov a răspuns (pentru JohnnyBi):

Se pare ca singura explicatie retardata este chiar a ta.

| Cosmin86 a răspuns:

Consuma legume care nu au carbohidrati ( rosii, ceapa, etc. ), multe, cate vrei tu, pana nu mai poti manca ceva big grin

| cristimihailov a răspuns:

Nu ai nevoie de carbohidrati.
Ai nevoie de fibre. Sunt chestii diferite.

| JohnnyBi a răspuns (pentru cristimihailov):

Fibrele prin definitie sunt carbohidrati greu digerabili. deci nu ai nevoie de carbo, ca ai nevoie de carbo. bravo, meriti un premiu

| cristimihailov a răspuns (pentru JohnnyBi):

Salut, inainte sa vii sa faci pe eroul, verifica un pic si ceea ce spui.

Si fa misto si aici: http://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/carbohidratii_11705

Necunoasterea sau cunoasterea partiala sunt cele mai periculoase forme de stiinta.
Cand o sa cresti mai mare vei intelege.

Uita-te la fibre, sa nu iti incarci mintea

| JohnnyBi a răspuns (pentru cristimihailov):

Carbohidratii simpli nu trebuie descompusi in procesul digestiei, fiind absorbiti de organism cu rapiditate. Printre carbohidratii simpli se numara glucoza, fructoza, galactoza, zaharoza, maltoza etc. Excesul de carbohidrati simpli poate duce la cresterea excesiva in greutate.

Fibrele alimentare pot contine diverse tipuri de compusi printre care celuloza, hemiceluloza, pectina, lignina etc. Fibrele alimentare sunt tipuri complexe de carbohidrati care nu pot fi digerate si au capacitatea de a se deplasa lent prin tractul digestiv. Acestea nu sunt surse importante de energie, dar ajuta organismul sa isi mentina un sistem digestiv sanatos.

tipuri de carbo: simpli, fibre. complecsi. iti dai singur cu ciocanul in degete.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristimihailov):

Tu ai CITIT macar articolul pe care l-ai postat?

"Exista mai multe tipuri de carbohidrati simpli, complecsi si fibre alimentare"

copil mic...

| cristimihailov a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu trebuie sa copiezi ceea ce scrie in articolul ala.
Ti-am spus sa te uiti la fibre, sa vezi ca nu sunt chiar cum afirmai, greu digerabile. Nu sunt digerabile si gata.

Reiterez faptul ca a cunoaste partial este mai periculos decat a nu cunoaste.

| cristimihailov a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar tu ai citit discutia clara? Sau erau prea multe cuvinte?

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristimihailov):

Eu scriu articole de genul si tu imi spui ca erau prea multe cuvinte laughing

hai ma, pierd vremea cu tine, ignore

| KaterinaРомановский a răspuns:

Sunt niste pastile cu cactus de la Pronatura, se numesc Hoodinia, e cam 15 lei cutia. Se ia cate o pastila inainte de masa de pranz, insa taie toata pofta de mancare, nu doar nevoia de carbohidrati.
Daca vrei sa slabesti, dar fara a face sacrificii si a renunta de tot la biscuiti si alte placeri vinovate, si fara a lua suplimente si ceaiuri, sportul e cheia. Cate 30 min minim pe zi (cardio) si masa de pranz inlocuita cu supa de varza fac minuni. Eu am scapat asa intr-o saptamana de 5 kg fara a renunta la dulciuri si paine.
Bafta!

| jupinu2011 a răspuns:

Fa sport si mananca proteine ori daca nu iea pastile

| NoSound16 a răspuns:

Dar tot o viata avem de ce sa ne gandim tocmai la lucruri nefondate ca si carbohidratii... Daca vrei sa slabesti nu trebuie neaparat sa reduci carbohidratii ci sa ai un mental cat mai constructiv sa nu te gandesti la toste caloriile ce le au toate alimentele. Fa-i exerciti, fara munca nu realizezi nimic

| banks02 a răspuns:

Leaga-te de pat.