| peachyxx a întrebat:

Cum sa alerg mai repede? Ajtrrr pls

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inchipuie-ti ca alearga un tigru mare dupa tine, iar tu vrei sa scapi sa nu te manance... big grin

| ovidiu29asd a răspuns:

Sunt doua feluri de fibre musculare, scurte si lungi, cele scurte sunt pentru viteza/explozie, iar cele lungi pentru rezistenta. Daca in muschii tai predomina cele lungi, nu o sa iti poti creste viteza foarte mult, dar ar fi cateva lucruri pe care le poti face pentru a-ti spori viteza...incearca sa alergi alternativ, cand mai repede, cat mai incet; fa scari dupa ce alergi si sunt muschii incalziti, incearca sa iti impui targeturi zilnice ex azi sa scoti 7, 5 la 50 m, maine 7, 4 si tot asa; intotdeauna sa te hidratezi bine inainte sa alergi, incepand de la cateva ore pana la cateva zile, nu inainte cu cateva minute, incearca sa nu mananci foarte mult inainte sa alergi pentru ca vei fi mai usoara si vei alerga mai repedelaughing; daca ai deficit de magneziu, cumpara-ti de la farmacie magneziu pentru a evita crampele musculare cand alergi la intensitate maxima; foloseste imbracaminte lejera, care sa nu te impiedice sa te misti in vreun fel si adidasi de alergat. Sper ca am ajutat

| Eddz a răspuns:

Pentru asta ai nevoie de practica. Altceva nu o sa ajute. Adica,sa fiu mai clar, incepe sa alergi de cateva ori pe saptamana, si alterneaza distante lungi, sprinturi si alergari de recuperare, asta asa ca idee de inceput. Daca doar te gandesti la asta nu o sa alergi mai repede. Eu de jumatate de an alerg constant si am o imbunatatire semnificativa fata de atunci cand am inceput. Succes

Răspuns utilizator avertizat