| 1Tarzy1 a întrebat:

Cum sa cresc mai repede masa musculara la 15 ani? Nu vreau sa folosesc proteine! Am acasa gantere cu discuri ( 8 discuri de 1 kg si 4 de 0.75 ) Trebuie sa ridic cat mai greu sau cat mai usor si sa fac repetari cu seturi? Imi puteti recomanda ceva exercitii, seturi, ca nu prea ma pricep.? Am si o bara de tractiune improvizata big grin

Funda!

Răspuns Câştigător
| Glasshead a răspuns:

Salut! Incearca sa mananci ceva natural bazat pe proteine(fasole, mazare, soia, carne, etc. ). ncearca tractiuni, flotari, abdomene, ridicari.Nu te astepta sa iti creasca masa musculara intr-un timp scurt. O varianta mai "babeasca" ar fi sa te tuci la prasit, la carat chestii, la tara, la bunicii tai.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de un sport, unde muschii se vor dezolta frumos si armonios: inot, handbal, volei, tenis.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu vrei proteine? Pai tu ce mănânci? Sa fac repetari cu seturi? laughing. Usor, greu. Nu prea ai treaba mai deloc cu sportul, mai asteapta sa mai cresti, sa te mai maturizezi, intre timp poti sa te documentezi.

| HLucian a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Asa e, la 15 ani nu sustin sportul cu greutati, fa exercitii doar cu greutatea corporala! Pe la 19-20 ani mergi linistit si trage de gantere.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru HLucian):

Nu e neaparat de asta, doar ca nu are nici cea mai mica notiune despre cum merge treaba cu sportul asta si fara informații esti pierdut (din propia experienta, am intrat in perfuzii laughing )

| HLucian a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Cele mai comune afectiuni sunt cele lombare, am trecut si eu prin sciatica..de asta recomand sportul doar cu greutatea corporala big grin

| DovleacTurbat a răspuns (pentru HLucian):

Şi statul degeaba pe scaun afectează. Atât timp cât te antrenezi corect, execuți corect, poziția ta este corectă, laşi ego-ul la uşă, îți alegi greutăți care să-ți permită să pui în practică cele enunerate mai sus poți face fără probleme. Este bun si SW, dar dacă vrei un nivel mai sus sala e mai ok. (Parerea mea)

| AIeXxX a răspuns:

Principalul este sa mananci cat mai mult. Inainte de antrenament si dupa. mananca 5 oua pe zi, doar ca fara galbenus pentru ca este toxic sa-l mananci de 5 ori. Albusul este proteina, deci fa asa si garantez ca vei face muschi, (atrage fete) big grin

| Al999 a răspuns (pentru AIeXxX):

Este prima oara cand aud ca galbenusul este toxic.
Galbenusul conţine mari cantităţi de lipide (64% sunt gliceride, 30% fosfolipide şi 6% colesterol).
Care nu sunt sanatoase in exces nu ca este toxic.

| AIeXxX a răspuns (pentru Al999):

Toxic daca-l consumi des, se recomanda sa mananci minimum 2 oua pe zi, mananci 6 ajungi in spital

| AIeXxX a răspuns (pentru AIeXxX):

Maxim*

| Al999 a răspuns (pentru AIeXxX):

Daca mananci galbenus in exces iti afecteaza organismul, insa daca mananci albusul nu patesti nimic.

| AIeXxX a răspuns (pentru Al999):

Pai asta am zis si eu, dafuq?

| Al999 a răspuns:

La aceasta varsta ar trebui sa mananci cat mai mult pentru ca ai un metabolism bun.
Bafta